1992 óta minden év augusztus 1-jén világszerte ünneplik az Anyatejes Táplálás Világnapját, és ezzel a nappal szokta kezdetét venni a Szoptatás Világhete. Az egész világon kiemelt szerepet játszik az anyatejes táplálás fontosságának hirdetése.
A szoptatás jelentősége nagyon széleskörű a babák szempontjából: fontos egészségi, immunrendszeri, pszichológiai, fejlődési, szociális, környezeti tényezők miatt egyaránt. Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint minimum 6 hónapos korig ajánlott a picik kizárólag anyatejes táplálása.
A szoptatás elősegíti, hogy az édesanyák jobban tudjanak igazodni babájuk igényeihez és a folytonos testkontaktus, érintés, állandó biztonságérzet kötődés szempontjából is fontos.
Ennek a hátterében többek között hormonális folyamatok is szerepet játszanak. Szoptatás során nem csak a baba szívó hatására távozik a tej az emlőkből, hanem az erre a hatásra termelődő oxitocin révén a tejmirigyek összehúzódnak és „kilövellik„ a tejet. Emiatt történik meg az, hogy akár már a csecsemőjük látványa, vagy sírása is elindítja a tejkilövellést. Bizonyos hatások (stressz, félelem) gátolhatják az oxitocin termelést, ami a szoptatás elakadáshoz vezethet jól szopó csecsemő mellett is. Szoptatás során táplálék mellett az édesanya megfelelő testhőmérsékletet is biztosít a picinek, továbbá kevésbé termelődnek stressz hormonok az édesanya szervezetében, így enyhébb stressz válaszok jellemzőek, ami elősegíti a tejtermelés fenntartását.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.