A könnytermelésnek három alapvető formája van. Az alap, vagy normál könnytermelés feladata a szaruhártya folyamatos nedvesen tartása, tisztítása, a fertőzések elleni védelem, és jelentős szerepe van az éles látásban is. Napi mennyisége 0,75-1,1 gramm, és az életkorral csökken.
A reflex könnyezés akkor indul be, amikor valamilyen irritáló anyag kerül a kötöhártya, a szaruhártya de akár az orrnyálkahártya felszínére is. Ilyen anyagok lehetnek, pl. idegentestek, de a könnygáz, paprika spray vagy a hagymapucolás során felszabaduló anyagok is ilyen könnyezést indítanak el. Erős köhögés, hányás, de akár az ásítás során is beindul a könnyezés. A reflex könnyezés feladata a károsító anyagok kimosása, eltávolítása a szem környezetéből.
A harmadik típus a sírás. Ilyenkor az erős érzemi hatások váltjkák ki a fokozott könnytermelést. Ezek lehetnek negatív, vagy akár pozitív érzelmek is. Az ilyen könny összetétele különbözik az alap könny összetételétől, jóval több benne a fehérje.
A szinészek több “trükköt” is asználhatnak ha a szinpadon sírniuk kell. Ilyen lehet, amikor régi, sírást kiváltó emlékekre gondolnak és azt kötik össze valamilyen formában a szinpadi szöveggel. Sokan azonban nem valós emlékekre gondolnak, hanem olyan tragikus eseményekre, amelyek soha nem történtek meg, de bekövetkezésük hatalmas gyászt okozna.
A harmadik típus esetén a szerep adta érzemi kihívás, a színészi beleélés indítja el a sírást. Ha ezek a módszerek nem működnek, akkor jöhet a “segédeszköz”. Ha legalább 30 másodpercig nem pislogunk (különösen a reflektorok fényében állva), akkor szinte automatikusan megindul a könnytermelés. Filmfelvétel során pedig előszeretettel alkalmaznak mentholos kémet vagy spray-t, ami szinte azonnal könnyezést indít el. A megfelelő szinészi alakítást persze mellé kell tenni.
Forrás: Dr. Nagymihály Attila
Budai Szemészeti Központ
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.