Hepatitisnek, más néven fertőző májgyulladásnak több fajtája van, ezeket betűkkel jelölik (mi most nem írunk az összesről). A hepatitisvírusok különböző módon, tünetekkel, súlyossággal támadják szervezetünket. Honnan is kaphatjuk el, hogyan előzhetjük meg ennek a betegségnek a kialakulását?
Hepatitis B és C egyaránt vér, vérkészítmények, fertőzött vérrel szennyezett tű útján terjed. A hepatitis B-t továbbá testváladékokkal történő érintkezés útján és szexuális érintkezés során is elkaphatjuk. Így a fertőzés veszély különösen fennáll piercing (testékszer), tetoválás, akupunktúra során, sőt közös borotva vagy fogkefe használat esetén is. Különösen veszélyeztetettek az intravénás kábítószer használók és a szexuális partnerüket gyakran váltó nők és férfiak (ők inkább hepatitis B tekintetében). Biztonságos szexuális élet folytatásával illetve az eszközök fokozott fertőtlenítésével és közös használat elkerülésével csökkenthetjük ezeket a rizikófaktorokat. B-vírus ellen a legbiztonságosabb védelmet a védőoltás adja, a C-vírus ellen sajnos nincs védőoltás.
Vírus okozza, de mi is az a vírus?
Önmagában nem szaporodóképes fertőző ágens, melynek fogékony gazdasejtre van szüksége a reprodukálódáshoz, terjedéshez. Fehérjéből és nukleinsavból (RNS VAGY DNS) áll. A vírusok megváltoztatják, károsítják a gazdasejt normál funkcióit, ez által okoznak betegséget.
Hepatitis A vírus
- RNS vírus
- Terjedése: (faeco-oralis) széklettel fertőzött élelmiszer/ivóvíz útján (pl. ahol szennyvíz érintkezhez ivóvízzel, étellel, vagy adott esetben a kezünkkel..), „piszkos kéz” által
- Lappangási idő:15-30 nap
- Lefolyás: akut májgyulladás (jellegzetes a sárgaság), kismértékű sejtpusztulással jár, majd gyógyul. Sosem válik krónikussá.
- Oltás: VAN - Havrix
Kinek ajánlott?
Fertőzésveszélynek kitettek: környezetben volt fertőzés, fertőzött területre utazik (Afrika, Ázsia, a Földközi-tenger medencéje, a közel-keleti országok, valamint Közép- és Dél‑Amerika), foglalkozásából adódóan kitett (katona, bölcsődékben és óvodákban, idősek otthonában dolgozók, kórházi dolgozók, hulladékszállítók, szennyvízszállítók, élelmiszerekkel foglalkozók)
Oltási rend: az első oltás után 6 hónap múlva emlékeztető a hosszútávú védelem érdekében. 1-15 éves korig a gyerekeknek való vakcina, 16 év felett a felnőtt adható.
Hepatitis B vírus
- DNS vírus
- Terjedése: vérrel: transzfúzió, vérkészítmények, fertőzött műszerrel való invazív beavatkozás, fertőzött tű (droghasználók, közös tű), szexuális úton.
- Lappangási idő: 30-60 nap
- Lefolyás: van akut (gyógyuló) és krónikus formája is, mely sokkal gyakoribb az olyanok körében, akiknek valamilyen okból gyengébb az immunrendszerük (csecsemők, idősek, szteroidkezelés alatt állók, AIDS-esek…). A krónikus formánál is előfordul tünetmentes hordozás, de a májrák kockázatát ez is fokozza, illetve a terjedés miatt fontos, hogy tudjon róla az illető. A krónikus aktív hepatitis chirrozishoz (májzsugor), illetve májrákhoz vezethet.
- Oltás: VAN - Engerix-B, Magyarországon KÖTELEZŐ! 12 éves korban adják be az iskolákban.
Oltási rend: Itthon a két oltásból álló: első után a 6. hónapban adják a felnőtt adagot, (11-15 éves korban) többi korosztálynak 3 oltásból állót adnak. (0. 1. 6. hó)
Megj.: Twinrix Hepatitis A és B elleni kombinált vakcina is létezik (0.1.6 hó a beadási rendje ennek is)
Hepatitis C vírus
- RNS vírus
- Terjedése: vérrel (mint a B)
- Lappangási idő: 30-120 nap
- Lefolyás: akut (gyógyul), illetve 80%-ban krónikus, ez az állapot szintén chirrozishoz, rákhoz vezethet.
- Oltás: NINCS sajnos.
Hepatitis D vírus
- RNS vírus
- Terjedése: vérrel
- Lappangási idő: 7-60 nap
- Lefolyás: akut és krónikus is lehet, DE: ez a vírus csak a hepatitis B vírussal már megfertőzött sejtekben képes szaporodni, önmagában tehát nem létezik, csak HepaB mellett, súlyosbítja azt, gyorsítja a betegség progresszióját.
- Oltás: külön nincs, de mivel a Hepatitis B ellen van, annak kizárásval ez is kizárható.
Hepatitis E vírus
- RNS vírus
- Terjedése: (faeco-oralis, mint az A)
- Lappangási idő: 14-60 nap
- Lefolyás: csak akut, nincs krónikus formája (az A-ra hasolít), Magyarországon (ill Európában) nagyon ritka az előfordulása. Terhesekre veszélyes különösen, a véralvadási rendszert érintő szövődménye miatt.
- Oltás: NINCS
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.