Evital

a tudatos egészség

A nő ezer arca

Egy nő az élete során számtalan hormonális változáson megy keresztül, mint például a pubertás kor (reproduktív korba lépés), a szülés, a szoptatás, majd végül a menopauza (a menstruációs ciklusok megszűnnek, kilépés a fogamzóképes korból).

noi_hormon.png

Pubertás kor előtt az ösztrogén, progeszteron (női szexuálszteroidok) szintje egy állandó, alacsony szinten van, nincs ciklus, a másodlagos nemi jellegek még nem alakultak ki.

A Pubertás a nő életében az a néhány év, ami alatt aktiválódik a hipotalamuszban az a bizonyos „pulzusgenerátor” (a GNRH= gonadotropin realising hormon pulzáló szekréciója), amely elindítja az agyalapi mirigy FSH (follikulus stimuláló hormon) és LH (luteinizáló hormon) termelését. Ezek a hormonok közvetlenül hatnak a petefészekre, illetve annak hormon elválasztására (ösztrogén, progeszteron), létrejön a ciklus, megjelenik az első menstruáció. Ez átlagosan 12-14 éves életkorban következik be. Ebben az időszakban, a petefészek hormontermelésének hatására megnövekszik a méh, a külső nemi szervek, kifejlődik az emlő, megjelenik a szeméremszőrzet, létrejönnek a másodlagos nemi jellegek.

A női nemi ciklus átlagosan 28 napos, az első napnak a menstruáció első napját nevezik. Az első 14 nap az úgynevezett follikuláris fázis, a második 14 nap a luteális fázis. Az első 14 nap során a kezdeti magas FSH szint serkenti a tüszőérést, illetve az ösztrogén termelődését, melynek a méhnyálkahártya kifejlődésében van szerepe. Átlagosan a 14. napon történik meg az ovuláció, melyet a hirtelen LH ugrás (LH-csúcs) vált ki. A domináns tüsző megreped, az érett petesejt kilökődik, majd a petevezetékbe kerül, ahol megtermékenyülhet. A megmaradt tüsző sárgatestté alakul át, mely progeszteront termel, ez felel a méhnyálkahártya további fenntartásáért. A ciklus végére, ha nem történt megtermékenyülés és beágyazódás, a sárgatest elsorvad, a progeszteron szint leesik, a méhnyálkahártya leválik, ez a menstruáció. 

Ha van beágyazódás, az embrió hCG-t (humán chorion gonadotrop) termel, mely fenntartja a sárgatestet, a progeszteron szint megmarad, így a nyálkahártya sem válik le. Később a progeszterontermelést a méhlepény veszi át, sok más egyéb hormon (többek között ösztrogén) termelésével egyetemben.

A szülés megindulásában számos hormon vesz részt, glukokortikoidok, emelkedett ösztrogén szint, mely fokozza a prosztaglandin szintézist, mely méhösszehúzódásokat vált ki, csakúgy, mint az agyalapi mirigy hormonja az oxitocin, melynek nagyon jelentős szerepe van a szülés végső szakaszában a „tolófájások” létrehozásában, illetve a méhlepény leválásában és a vérzés elállításában.

A terhesség során a hormonális változások hatására az emlő nyugalmi állapotból tejelválasztásra képes miriggyé alakul át. A tejelválasztás akkor tud megindulni, ha a placenta által termelt ösztrogén gátló hatása megszűnik, azaz a méhlepény teljes egészében leválik. A tej termelődéséhez a prolaktin nevű hormonra is szükség van, mely a szülést követően nagy mennyiségben van jelen a vérben, de minden egyes szoptatással megugrik a szintje a vérben. A szoptatási periódusban a magas prolaktin szint gátolja az LH, FSH termelődését, illetve alacsonyan tartja az ösztrogén szintet is, ezáltal gátolja a ciklus létrejöttét. Egyénenként változó, hogy kinek mikor jelentkezik újra menstruáció a szoptatási időszakban, előfordulhat olyan is, hogy csak a szoptatás teljes befejezésével jelentkezik újra vérzés.

A nők termékeny korszaka átlagosan 40-50 éves kor között befejeződik. A menopauza a menstruációs ciklusok megszűnését jelenti. A klimaktérium a menopauzát megelőző több éves szakasz. Ekkor az addig szabályos ciklusok szabálytalanokká válnak, ritkulnak, majd teljesen megszűnnek. Ennek hátterében a petefészek tüszőinek elfogyása, illetve a petefészek működés megszűnése áll. Ekkor az ösztrogénszint nagyon lecsökken, ez okozza a jellegzetes kellemetlen tüneteket, mint hőhullámok, ingerlékenység, alvásproblémák, hüvelyszárazság. Továbbá szintén az alacsony ösztrogén szint okozza a később esetlegesen igen komoly problémát jelentő posztmenopauzális oszteoporózist (csontritkulás).

 

A bejegyzés trackback címe:

https://evital.blog.hu/api/trackback/id/tr6315202094

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Rólunk

Fontosnak tartjuk az egészséget és azt, hogy az egészség megőrzéséhez, vagy éppen eléréséhez tudatosan álljunk. Éppen ezért létrehoztunk egy blogot, melyen hiteles, szakmai, szakértői cikkeket találhatsz a legváltozatosabb témákban.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

süti beállítások módosítása