Evital

a tudatos egészség

Dohányzol? Ezt tedd meg az egészségedért!

Mindannyian tudjuk, hogy a dohányzás számos súlyos betegség kialakulásában játszik szerepet, például a tüdőrák, a COPD és a szív- érrendszeri betegségek kialakulásában. Mindannyian tudjuk, hogy le kéne szoknunk, de az nem olyan könnyű, sőt az is lehet, hogy nem is igazán akarunk. Mi mindent megértünk, mindenkinek a maga döntése és senki felett nem akarunk pálcát törni. Azt azonban fontosnak tartjuk, hogy segítsünk nektek és megmutassuk, mivel támogathatjátok az egészségeteket, ha dohányoztok. 

dohanyzas2.png

A nikotin rendkívül erős függőséget okoz és már egy hét rendszeres dohányzás után függővé válhatunk. A cigarettafüst nagy mennyiségben tartalmaz karcinogén hatású oxidatív anyagokat, szabadgyököket. Ebből kiindulva kézenfekvőnek tűnhet, hogy a dohányosoknak több vitaminra, antioxidánsra van szükségük, mint a nem-dohányzóknak, azonban az ezzel kapcsolatos tanulmányok, kísérletek olykor ellentmondásosak, és nem teljes egészében támasztják alá ezt az elméletet.

Ismert, hogy a dohányosok szérum-C-vitamin szintje alacsonyabb, mint a nem-dohányzóké, a cigarettafüst hatására a C-vitamin lebomlása fokozódik. Ilyen módon a dohányosoknak több C-vitaminra van szükségük ugyanolyan szérumszintek eléréséhez, mint a nem-dohányzóknak. Kb. napi 120-200 mg C-vitamin bevitele ajánlott dohányzás mellett.

A béta-karotin szintén antioxidáns hatásáról ismert, mégis placebo-kontrollos kísérletek során azt találták, hogy önmagában adva, nemhogy csökkentette volna, de növelte a tüdőrák kockázatát dohányosok körében, így ennek folyamatos szedése mindenképp kerülendő.

Nagy dózisú A-, E- illetve B-vitaminok hosszú távú szedése nem csökkentette a tüdőrák kockázatát dohányosok körében, sőt egyes kombinációk növelték is, azonban kis dózisban, multivitamin formájában lehet jótékony hatásuk, főleg az E-vitaminnak, mely zsíroldékony antioxidáns, védi a membránokat az oxidatív stressztől.

A több gyümölcsöt, zöldséget fogyasztók körében egyértelműen ritkább a tüdőrák előfordulása.

Az áltanos ajánlás tehát dohányosoknak a minél több zöldség és gyümölcs fogyasztása, különösen a répa és brokkoli bizonyult hatásosnak a tüdőrák rizikójának csökkentésében. Nagy dózisú vitaminok, antioxidánsok hosszú távú szedése semmiképp nem ajánlott, különösen a béta-karotiné nem, alacsony dózisban a C- az E-vitamin, illetve a koenzim-Q10 jótékony hatású lehet, multivitaminokat is szabad szedni, de azokat is inkább csak kúraszerűen, ne folyamatosan.

A dohányzás abbahagyásakor 3 nap után tisztulni kezdenek a légutak, javul az ízérzékelés, szaglás. Egy év után a halálos szívinfarktus kockázata közel a felére csökken és ez a pozitív tendencia folytatódik. A tüdőrák kockázata 5 év után kezd csökkenni és 10-15 év után kb. azonos azokéval, akik sosem dohányoztak.

A WHO kezdeményezésére november harmadik csütörtöke füstmentes világnap.a

A bejegyzés trackback címe:

https://evital.blog.hu/api/trackback/id/tr6415304318

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Rólunk

Fontosnak tartjuk az egészséget és azt, hogy az egészség megőrzéséhez, vagy éppen eléréséhez tudatosan álljunk. Éppen ezért létrehoztunk egy blogot, melyen hiteles, szakmai, szakértői cikkeket találhatsz a legváltozatosabb témákban.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

süti beállítások módosítása