A napégés a bőrt érő UV sugárzás okozta égés. Az UVA (hosszabb hullámhossz) és az UVB (rövidebb hullámhossz) sugárzások egyaránt szerepet játszanak a napégés kialakulásában, de az UVB direkt DNS károsító hatású, melyre a szervezet olyan módon válaszol, hogy gyakorlatilag egy steril gyulladást hoz létre (értágulat, ödéma, a fájdalomérző receptorok érzékenyebbé válnak), ez okozza a klasszikus tüneteket, a vörösséget, forróságot és az egyszerű érintés hatására is jelentkező fájdalmat.
Az elszenvedett napégések számának növekedésével a bőrrák kockázata is növekszik (a melanóma és a nem melanóma típusú bőrráké egyaránt). Éppen ezért a megelőzésre érdemes nagy figyelmet fordítani! Bizonyos szájon át szedhető gyógyszerek fényérzékenyítő hatásúak (pl. bizonyos típusú antibiotikumok), csakúgy, mint néhány külsőleges készítmény (pl. egyes gyulladáscsökkentő krémek, csípésekre szánt antihisztaminos gél). Ezek alkalmazásakor lehetőleg ne tartózkodjunk napon, illetve használjunk magas faktorszámú fényvédőt, még télen is.
Nyáron gyakran extrém intenzitású az UV sugárzás, ilyenkor különösen fontos, hogy védjük bőrünket a leégéstől. Használjunk magas faktorszámú fényvédő készítményeket (minimum 30 SPF), viseljünk napvédő öltözéket (kalap, UV-szűrős napszemüveg, vállat takaró ruha) és délelőtt 11-től délután 4-ig ne tartózkodjunk a napon! A nagyon fehér bőrűek a lehető legmagasabb faktorszámú (50+) napvédőt használják! A készítményt 30 perccel azelőtt kenjük fel, hogy napra mennénk és 2-3 óránként, illetve minden vízben tartózkodás után ismételjük az alkalmazást!
Ha leégtünk a következőket tegyük:
-Fogyasszunk sok folyadékot!
-Érdemes nem-szteroid gyulladáscsökkentőt bevenni (pl. ibuprofén), ez csillapítja a fájdalmat, enyhíti a gyulladást.
-Használjunk kifejezetten napégésre javasolt külsőleges készítményeket, pl. rózsaszirom kivonatot tartalmazó hűsítő alkoholos spray-t, dexpantenol tartalmú habot, mely segíti a sérült bőr regenerálódását, hámosít, hidratál, vagy aloe vera kivonatot tartalmazó gélt. Ezeket a készítményeket érdemes eleinte nagyon gyakran, akár félóránként alkalmazni.
-Viseljünk laza, pamut ruházatot, ne irritáljuk a már sérült bőrt!
-Kis kiterjedésű égésre bőrgyógyász javaslatára hidrokortizon tartalmú (vényköteles) külsőleges készítmények használhatók.
-NE tartózkodjunk a napon, hogy elkerüljük a további károsodást!
-NE használjunk helyi érzéstelenítőt tartalmazó készítményeket!
Súlyos, nagy kiterjedésű, hólyagos napégés esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz, mert olyan szintű folyadékvesztés, illetve elektrolit egyensúly zavar alakulhat ki, amely csak intravénás rehidrálással (megfelelő összetételű infúzióval) orvosolható!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.