Az omega-3 zsírsavak olyan többszörösen telítetlen zsírsavak, melyek előállítására az emberi szervezet nem képes, viszont szüksége van rá, ezért külső forrásból, táplálkozás útján kell magunkhoz vennünk azokat. Ilyen vegyületek az eikozapentaénsav (EPA), a dokozahexaénsav (DHA) és az alfa-linolénsav (ALA). Az EPA és a DHA az „aktív” formák, az ALA a szervezetben alakul át ezekké, de sajnos csak egy kis százalékát képes átalakítani a szervezet, így ez kevésbé hasznosuló omega-3 forrás. Ezt azért fontos megemlíteni, mert a növényi eredetű ételekből csak ALA formájában juthatunk omega-3 zsírsavakhoz, míg az állati (tengeri halak) forrás EPA és DHA formájában tartalmazza azokat.
A magas omega-3 zsírsav tartalmú ételek rendszeres fogyasztása, tehát a megfelelő mennyiségű omega-3 bevitel rengeteg egészségügyi előnnyel jár.
Kutatók megfigyelték, hogy a sok halat fogyasztó társadalmakban ritkábbak a szív- és érrendszeri betegségek, mint például az infarktus, és ezt később az omega-3 bevitellel hozták összefüggésbe. Az omega-3 bevitel csökkenti a triglicerid szintet (vérzsír szintet), emeli a HDL koleszterin („jó” koleszterin) szintet, megelőzi az érelmeszesedést és akadályozza a trombocita aggregációt (vérrög képződés).
Az omega-3 zsírsavak elengedhetetlenek a normál agyi fejlődéshez magzati, illetve gyermekkorban. Várandósság alatt az elegendő omega-3 fogyasztás rengeteg előnnyel jár a születendő gyermekre nézve: növeli az intelligenciát, a szociális és kommunikációs készségeket és csökkenti pl. az autizmus kockázatát is.
Számos egyéb betegség megelőzésében, illetve kezelésében is nagy szerepet tulajdonítanak a megfelelő omega-3 bevitelnek, ilyenek például az egyes pszichiátriai kórképek pl. skizofrénia, depresszió. A szem egészségének megőrzését is elősegíti, többek közt szerepet játszik a macula degenárció megelőzésében. Egyes kutatások szerint csökkenti bizonyos autoimmun betegségek kialakulásának kockázatát, illetve segít kezelésükben. Más tanulmányok szerint a gyermekkori asztma kockázatát is csökkentheti. Mivel az omega-3 zsírsavak a sejtmembrán alkotórészei, így a bőr egészségesen tartásához is elengedhetetlenek.
A megfelelő mennyiségű omega-3 zsírsav fogyasztása tehát gyermek- és felnőttkorban egyaránt nagy egészségügyi előnyökkel jár. A tengeri halfélék nagy mennyiségben tartalmaznak EPA és DHA típusú omega-3 zsírsavat, így elmondható, hogy ez a legjobb omega-3 forrás. Minimum heti kétszeri fogyasztása lenne javasolt, bár Magyarországon ennek a töredékét fogyasztjuk. Omega-3 zsírsavban gazdag növényi táplálék például a lenolaj, a kelbimbó, a chia mag, vagy a dió, de ezek csak ALA formában tartalmazzák azt. Bár leginkább természetes forrásból javasolt a megfelelő mennyiségű omega-3 zsírsavat magunkhoz venni, hazánkban a halfogyasztásnak kevésbé van kultusza, így érdemes lehet megfontolni étrend-kiegészítő formájában pótolni. Azonban ezzel óvatosnak kell lenni, a túlzott bevitel vérzékenységet okozhat, erre különösen oda kell figyelni, ha valaki véralvadási problémákkal küzd, illetve ha gyógyszert szed erre.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.