A böjt nem más, mint egy, az étkezés ritmusát meghatározó szabályrendszer, ami alapvetően önmegtartóztatást jelent. Számos okból szokás böjtölni, de leggyakrabban vallási okokra vezethető vissza. Egyes vallások szerint a böjt során nem csak a test, hanem a lélek is megtisztul. Emellett előfordul a politikai, spirituális vagy egészségügyi célból végzett böjt is.
Érdekes megközelítés, hogy a rövid böjt minden ember életének része, hiszen minden napunk során váltakoznak az étkezéssel és az étkezés mellőzésével töltött időszakok. Az angol nyelvben erre utal a breakfast (reggeli) szó, ami jelentésben nem más, mint a böjt(meg)törése. A böjt alapvetően önmegtartóztatást jelent, legfőképpen egyes élelmiszerekről, ételekről, élvezeti szerekről való önkéntes lemondást értünk alatta. Napjainkban leggyakrabban a léböjt kúrákról hallhatunk, de emellett még számos formája létezik.
A böjtöt sokan tévesen "méregtelenítésnek" nevezik, de valójában a szervezet tehermentesítését, az emésztőrendszer kíméletét, a salakanyagok gyorsabb kiürülését segíti elő. Érdemes még tisztázni, hogy lényeges különbség van a fogyókúra illetve a böjt között. A böjt elsődleges célja ugyanis nem a testsúly csökkentése, hanem az önmegtartóztatás, ami sokszor együtt jár néhány kiló leadásával is. A túlzásba vitt böjtölés sokszor azonban több kárt okoz, mint hasznot. Ugyanis hosszú távú alkalmazása után kialakulhatnak hiánybetegségek.
Az időszakos böjtkúrák több ezer éves, főleg vallási hagyományokra nyúlnak vissza.
Csoportosításuk a következőképpen alakul:
- Napszakokra, egyes időszakokra kiterjedő böjt: 16:8 vagy 20:4 (koplalás:étkezés) Például a Ramadan (napkeltétől napnyugtáig koplalás, napnyugtától napkeltéig étkezés)
- Teljes napokra kiterjedő böjt: Heti 3-4 nap koplalás és váltott napokon étkezés
- Módosított böjt: Koplaló napokon is engedélyezett a teljes napi energiaszükséglet 20-25%-os kalóriabevitele.
Böjttípusok a teljesség igénye nélkül:
- Léböjt (folyékony nyers étrend): nyers gyümölcsök és zöldségek kipréselt levét fogyasztják.
- Szilárd nyers étrend: a napi étrend kizárólag nyers gyümölcsökből és zöldségekből áll.
- Bővített nyers étrend: a nyers gyümölcsöket és zöldségféléket teljes kiőrlésű rozslisztből készült kenyérrel, párolt főzelékfélékkel, héjában sült burgonyával egészítik ki.
- Gyümölcsnap: napi öt-hat étkezés, melyet kizárólag gyümölcsök adnak.
- Teljes vagy részleges böjt: attól függően, hogy az illető minden tápláléktól megfosztja magát, vagy csak bizonyos ételeket zár ki a táplálkozásából-
Mielőtt böjtölni kezdenénk...
Fontos a fokozatosság. A böjtre fel kell készülni, már a kezdés előtt pár nappal kerüljük a nehéz ételeket, csökkentsük az adagok mennyiségét, viszont növeljük a folyadékfogyasztást.
Meddig böjtüljünk?
Az egészséges (teljes) böjt időtartama három egymást követő nap. Az egyhetes vagy ennél hosszabb étrendi megszorítás még egészséges embernek is csak szakember felügyelete mellett javasolt.
Amikor meg szeretnénk törni a böjtöt...
A böjt után fokozatosan térjünk vissza a normál táplálkozásra, ami lehetőleg igazodjon az egészséges táplálkozási ajánlások irányelveihez.
Mikor ne böjtöljünk?
Mielőtt bármilyen böjtbe kezdenénk érdemes kikérni szakember tanácsát. Krónikus betegeknek elengedhetetlen az orvosi konzultáció. Nem javasolt tartós gyógyszerszedés esetén, veseelégtelenségben, vérképzőszervi betegségekben, tuberkulózisban, pajzsmirigy-túlműködés, terhesség és szoptatás alatt sem a radikális böjt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.