Evital

a tudatos egészség

Éget, viszket, kellemetlen - mi okozhatja a hüvelyi fertőzést?

Hüvelyi fertőzést baktériumok, gombák, vírusok és protozoo­nok okoz­hatnak. A hüvelyi fertőzések 90%-át bakteriális vaginózis, vulvovaginalis candidiasis (közismert nevén hüvelygomba, candida), illetve trichomonas vaginalis okozta hüvelygyulladás adják. A bakteriális vaginózis, illetve a gombás hüvelyfertőzések a normál hüvelyi flóra felborulása miatt alakulnak ki, a trichomonas egy protozoon okozta fertőzés, mely szexuális úton terjedő betegségnek minősül, a partner egyidejű kezelése itt minden esetben elengedhetetlen. A maradék 10%-ot egyéb szexuális úton terjedő kórokozók (általában baktériumok, vírusok) okozta hüvelygyulladások teszik ki.

huvely_ok.png

A hüvelyi normálflóra jellegzetessége a Lactobacillusok dominanciája, melyek fenntartják az erősen savas (pH=3,8-4,2) kémhatást hidrogén-peroxid és tejsav termeléssel. A Lactobacillus fajok védőgátként szolgálnak a különböző kórokozók elszaporodása ellen.

Bakteriális vaginózis esetén  a hüvely pH megemelkedik, a Lactobacillus flóra háttérbe szorul és egyéb baktériumfajok szaporodnak el. Jellegzetes tünetei a bő, halra emlékeztető szagú, fehéres-szürkés folyás, kevésbé jellemző a viszketés, égő érzés, illetve általában nem jellemző a hüvelyben a kivörösödés. Gyakrabban fordul elő méhen belüli fogamzásgátló eszközt viselőknél, dohányzóknál, illetve partnerüket gyakran váltogató egyéneknél. Kialakulására hajlamosít minden olyan tényező, ami a hüvely pH-t lúgos irányba tolja, illetve a Lactobacillusok pusztulását okozza, pl. antibiotikum kezelés, hüvelyöblítés (!). Terhességben kedvezőtlen szülészeti eseményekkel mutat szoros összefüggést, nagyobb a spontán vetélés, koraszülés esélye, várandósság alatt tehát minden hüvelyi fertőzést alaposan ki kell vizsgáltatni és kezelni!

A Bakteriális vaginózist lokális (hüvelykúp) vagy szisztémás (szájon át tabletta) antibiotikum adásával kezelik, melyet a kezelőorvos határoz meg. Makacs, visszatérő esetekben javasolt a partner egyidejű szisztémás kezelése is.

Trichomonas okozta hüvelygyulladás esetén a pH szintén emelkedett, de tünetei nagyon jellegzetesek, bő zöldes, habos kellemetlen szagú folyással, irritációval, viszketéssel és fájdalommal jár. Mivel szexuális úton terjedő betegségnek minősül a partnert minden esetben kezelni kell, a terápiában metronidazolt és tinidazolt (antibiotikumok) használnak. 

A hüvely gombás fertőzeseit a Candida species különböző fajtái, legtöbbször a Candida albicans okozza. A nők mintegy 75%-a élete során legalább egyszer átesik ilyen jellegű fertőzésen. A hüvelyben kis mennyiségben előforduló sarjadzógombák bizonyos hatásokra elszaporodhatnak, gyulladást okozhatnak. A betegségre hajlamosít a magas szénhidráttartalmú táplálkozás, cukorbetegség, inzulinrezisztencia, szoros, rosszul szellőző alsónemű viselése, intim betétek folyamatos használata, antibiotikum és kortikoszteroid kezelés, hüvelyöblítés, spermicid krémek használata, immunhiányos állapot, magas hormontartalmú fogamzásgátlók szedése, hüvelygyűrű, illetve méhen belüli fogamzásgátló eszköz használata, de még a terhesség is! Jellemzően nem jár a hüvelyi pH emelkedésével, tünetei a fehér, túrós váladék, általában kellemetlen szag nélkül, illetve nagyon jellemző az erős viszketés és égő érzés.

Kezelése általában helyileg alkalmazott gombaellenes (azol típusú) szerrel történik, akár egyszeri dózisban, akár 3-6 napos kúrában. Súlyosabb, vagy visszatérő esetekben szisztémás kezelés javasolt, ilyenkor a partner egyidejű kezelése szintén fontos. Várandósság alatt helyi kezelés javasolt, mely mindenképp orvosi utasításra történik.

A hüvelyi pH meghatározásával (patikában kapható pH-teszt), illetve az egyéb tünetek megfigyelésével akár otthon is megállapíthatjuk, hogy milyen jellegű fertőzésünk van, de otthoni kezelésbe maximum enyhe gombás fertőzés esetén kezdjünk (terhesen mindenképpen forduljunk orvoshoz!), illetve ha a panaszok nem javulnak a lokális kezelés hatására, feltétlenül forduljunk orvoshoz! Bakteriális, vagy trichomonas okozta fertőzés gyanújával szintén haladéktalanul forduljunk orvoshoz! Az otthoni pH-teszttel kapcsolatosan fontos tudnivalók, hogy menstruáció alatt, illetve az azt megelőző vagy követő első napon nem végezhető el. Szexuális együttlét vagy hüvelyöblítés után legalább 12 órának el kell telnie a teszt elvégzése előtt. Menopauzában a hüvelyi pH normál esetben is emelkedett, az ösztrogénszint csökkenése a normálflóra összetételének megváltozását okozza, így ekkor hamis eredményt kaphatunk, menopauzában illetve posztmenopauzában nem érdemes pH-tesztet használni, panaszokkal rögtön forduljunk orvoshoz!

Hüvelyöblítés segítségével bevitt pH optimalizáló kezelés NEM JAVASOLT, a méhnyakon keresztül felszálló fertőzést indukálhat, mely kismedencei gyulladást eredményezhet, a rendszeres hüvelyöblítés pedig egyébként is nagyon károsítja a normálflórát, mely szintén újabb és újabb fertőzésekhez vezethet, így ezt a módszert már a legújabb ajánlások szerint semmilyen esetben nem javasolják.

Bármilyen jellegű fertőzés esetén leginkább orvos felkeresése javasolt, mielőbbi szakszerű kezeléssel elkerülhetőek a lehetséges szövődmények.

A bejegyzés trackback címe:

https://evital.blog.hu/api/trackback/id/tr7715485332

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Rólunk

Fontosnak tartjuk az egészséget és azt, hogy az egészség megőrzéséhez, vagy éppen eléréséhez tudatosan álljunk. Éppen ezért létrehoztunk egy blogot, melyen hiteles, szakmai, szakértői cikkeket találhatsz a legváltozatosabb témákban.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

süti beállítások módosítása