Evital

a tudatos egészség

Gyógynövények és teák megfázás ellen

A hidegebb idő beköszöntével egyre nő a meghűléses panaszok gyakorisága. A gyógyszerek mellett számtalan gyógytea áll rendelkezésünkre, amellyel természetes úton erősíthetjük az immunrendszerünket és kezelhetjük a megfázás tüneteit. Ebből a posztból megtudhatjátok, hogy a különböző gyógyteák milyen tünetek enyhítésére alkalmasak.

tea.png

Mik a teakészítés általános tudnivalói?

Tiszta, klórmentes vizet használjunk. Fémet egyáltalán ne használjunk. Vegyünk inkább műanyag vagy papír szűrőt. Általában a virágokat, leveles részeket forrázzuk. A gyökereket, fás részeket többnyire főzzük

Várandósoknak, szoptatósoknak adható teák ( megfázásra)

borsmenta, citromfű, kamillatea, apróbojtorján, hibiszkusz, fekete ribizli levele, bodza, hársfa, kakukkfű.

0-6 év között: Kerülni kell a keserű és csípős drogokat. Semmiképpen ne adjunk borsmentát, kakukkfüvet. Mentolos illóolaj használata is tilos ebben a korosztályban. Légzési görcsöket okozhatnak.

6-14 év között . A felnőtt gyógytea adag fele adható

60 év felett: Időseknek különösen ajánlott teák: csipkebogyó, kakukkfű, borsmenta, citromfű, hárs

Mivel édesíthetünk?

A teák ízesítéséhez ne használjunk cukrot és mesterséges édesítőszert. Inkább  mézet és/vagy steviát. Mézet ne rakjunk forró teába. 60 fok felett a méz legfontosabb enzimjei elpusztulnak.

Milyen teát fogyasszunk megfázás esetén? 

Borsmenta

Izzasztó hatású. Fokozza a nyálképződést, és csökkenti az orr váladéktermelését. A hasi puffadás-, valamint az izomgörcsök enyhítésére is rendkívül jó és a hányingert is csillapítja.

Gyömbér

Emésztést segítő, hányinger, hányáscsillapító, gyomornyugtató hatású. Baktericid hatása is ismert. Készíthetünk frissen a gyökeréből, illetve porformájából is teát. Mézzel és citrommal ízesítve rendkívül ízletes és nagyszerű ellenszere a megfázásnak.   

Kamilla

Torokgyulladás esetén rendkívül jó öblögető szer. Hurutos köhögés esetén, rekedtség ellen alkalmazhatjuk. Fertőtlenítő hatású. Láz, megfázás légcsőhurut esetén az egész szervezetet nyugtatja. Altató hatása miatt álmatlanság kezelésére is használják.

Csipkebogyó

Az egyik legmagasabb C-vitamin tartalmú növény. Immunerősítő hatású. Áltermését öntsük le hideg vízzel és hagyjuk állni és ázni, majd csak ezt követően szűrjük le.

Hársfavirág

Enyhíti a megfázás és az influenza tüneteit. Hurutoldó, csökkenti a gyulladást, izzaszt, csillapítja a köhögést és a rekedtséget.  Nyugtató és antiszeptikus hatású, valamint vértisztító. 5-10 perc ázás után fogyasztható teaként, de gargarizálásra és inhalálásra is kiváló.

Kakukkfű

Köptető, hurutoldó, féregűző, baktériumölő hatású. Teaként fogyasztva és öblögetőként is enyhíti a felső légúti panaszokat. Forrázás után lefedve álljon negyedórát a tea. Használhatjuk fürdőnek és gőzöléshez is.

Martilapu

Köhögéscsillapító hatása évszázadok óta ismert.

Ánizs

Antiszeptikus és köptető hatású. Enyhíti a gyomor-bélrendszeri panaszokat. A ledarált vagy megtört ánizst forró vízzel öntsük fel és hagyjuk ázni 5-10 percig letakarva, majd szűrjük le.

Édeskömény

Jótékony hatású a hörgőkre, csillapítja a köhögési ingert, eközben pedig elősegíti a váladék felköhögését. Gyulladáscsökkentő hatású, gátolja a kórokozók elszaporodását.

Zsálya

Általános gyulladáscsökkentő Ezen kívül rendkívül tág a terápiás hatása. Bélférgesség, epilepszia, mellkasi bántalmak ellen és a menstruáció serkentésére egyaránt javasolják a használatát.

Tüdőfű

A leghatásosabb gyógynövény légúti megbetegedések esetén. Általánosan, megelőzésre és kezelés esetén ideális.

Bazsalikom

Torokgyulladásra és gyomorbántalmakra teaként vagy öblögetőként egyaránt nagyszerű.

Borsikafű

Köhögéscsillapító hatású.

Cserszömörce

Bakteriosztatikus és gyulladáscsökkentő hatású. Jó hurutoldó. Főleg öblögetőként használják.

Édesgyökér

Köptet, oldja a váladékot, csökkenti a felső légutak gyulladását, jótékony légcsőhurut esetén.

Édeskömény

Hörgőnyugtató, csillapítja a köhögési ingert, elősegíti a váladék felköhögését. Gyulladáscsökkentő hatású, gátolja a kórokozók elszaporodását.

Lándzsás útifű

A nyákoldó, köptető és gyulladáscsökkentő hatású lándzsás útifű teája és a belőle készült szirup is.

Kasvirág

Másnéven echinacea fokozza a szervezet ellenálló-képességét és erősíti az immunrendszert. A kasvirág a nátha egyik legjobb ellenszere.

A bejegyzés trackback címe:

https://evital.blog.hu/api/trackback/id/tr3614362171

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Rólunk

Fontosnak tartjuk az egészséget és azt, hogy az egészség megőrzéséhez, vagy éppen eléréséhez tudatosan álljunk. Éppen ezért létrehoztunk egy blogot, melyen hiteles, szakmai, szakértői cikkeket találhatsz a legváltozatosabb témákban.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

süti beállítások módosítása