Napjainkban egyre többet hallunk a mozgásszegény életmódról és annak veszélyeiről, következményeiről. A háziorvoshoz fordulók csaknem egyharmada valamilyen mozgásszervi problémával küzd, melyek a kor előrehaladtával mozgáskorlátozottságot és további kórképeket okozhatnak.
Leggyakoribbak az ízületi porcok elváltozása, kopása, mely erős fájdalommal jár. Ilyenkor a porcállomány lebontásának és felépítésének egyensúlya felborul, a lebomlás mértéke nagyobb lesz, mint a felépítés. Így a porc nem tudja a súrlódás gátló szerepét betölteni és a fokozott nyomás miatt a csont tömörül. A kór fiatal felnőttkorban kezdődik, 40 éves kor fölött pedig már a lakosság nagy részében kimutatható röntgenfelvétellel. A már kialakult állapotot visszafordítani nem lehet, de a folyamat lassítható és az ép porcszövet erősíthető különböző készítményekkel.
Miket tartalmaznak a porcerősítő termékek? Széles a paletta. A kondroitin-szulfát gátolja a porcszövet pusztulását, ezen kívül gyulladásgátló hatása is van. Érdemes évente 2-3 kúrát tartani, három hónap szedés után három hónap szünet következzen. A glükózamin-szulfát képes gátolni a porcszövetet bontó enzimeket, ezzel lassítva vagy megszüntetve a porcszövet pusztulását. Fontos, hogy gyomorfekélyben szenvedők, vízhajtó és véralvadásgátló készítményeket szedők esetében orvosi felügyelet mellett javasolt csak a szedése. Az MSM (metil-szulfonil-metán) serkenti a porcszövet anyagcseréjét. A hialuronsav jelen van a szervezetben, ám mennyisége a kor előrehaladtával csökken. Az ízületi porcok rugalmasságáért felelős, mivel rendkívül nagy mennyiségű vizet képes megkötni. A kollagén szintén a porcok rugalmasságát szolgálja, vízmegkötő képességével. A porcok 67%-át alkotja, zselés anyagával átszövi a szövetközi teret. Fontos, hogy ezek mellett a készítmények mellett is figyeljünk a folyadékbevitelre, igyunk sok vizet!
Szintén gyakori kórkép a csontritkulás, melyet a csonttömeg csökkenése, a csontszövet szerkezetének megváltozása jellemez. A csont felépítő és lebomló folyamatainak egyensúlya felborul, a lebomló folyamatok irányába tolódik el, mely fokozott csonttörési kockázatot okoz. Megelőzésében és a folyamat lassításában fontos szerepet játszik a mozgás, és a megfelelő táplálkozás. Az étrend tartalmazzon nagy mennyiségű fehérjét, kalciumot és D-vitamint, melyre a téli hónapok során különösen oda kell figyelni.
A rendszeres mozgás segít elkerülni, enyhíteni a mozgásszervi megbetegedéseket. Időskorban is érdemes odafigyelni erre, akár a rendszeres napi sétával. A mozgás hiánya elhízáshoz vezethet, ami tovább terheli az ízületeket, porcokat. A fellépő fájdalom hatására pedig a mozgás még inkább lecsökken. Ez további problémákhoz vezethet, például lelassul az anyagcsere és az emésztés, székrekedés léphet föl. Ha a rostos táplálkozás és a sok folyadék nem segít, enyhe hashajtók szedése javallt. A sok ülés következtében aranyeres panaszok jelentkezhetnek. A hosszan tartó mozgáshiány felfekvéses tüneteket okozhat, amely rendszeres ápolást és sebkezelést igényel. A folyamatok megelőzhetőek, lassíthatóak, ha odafigyelünk a megfelelő mozgásra és táplálkozásra minden korban.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.