A méhek napja alkalmából összegyűjtöttük nektek, hogy miket érdemes tudni a mézről, mint egészséges édesítőszerről, illetve a propoliszról, amely természetes gyógymódot biztosít különböző betegségek esetén.
Méz
Egészségesebb alternatíva édesítésre a cukor helyett? A méz szuper választás lehet! Bár kevésbé édesít, mint a gyári cukor és a mesterséges édesítők, jóval egészségesebb, mert természetesen édes, többféle cukorból áll és számtalan hasznos anyag van benne, mint például szerves savak, vitaminok, enzimek, illóolajok és ásványi anyagok. Továbbá értékes táplálék, mert egyszerű cukrai könnyen felszívódnak, szerves savai fokozzák az étvágyat, illetve javítják az emésztést is. Zamatanyagainak különböző összetétele miatt változatos ízeket biztosít sütés-főzésnél.
Méz energiatartalma
Egy kanálban 64 kalória van, vagyis több, mint a kristálycukorban, melyben 45.
Az azonban tévhit, hogy a méz a hozzáadott cukor miatt kristályosodik ki. A kristályosodás egy természetes fizikai folyamat, melynek során a méz kémiai tulajdonságai nem változnak meg. A jelenség annak a következménye, hogy a méz szobahőmérsékleten túltelített oldatként viselkedik, amelyben az oldószer, a víz, csak 18%-ban van jelen, a többi része főleg egyszerű cukrokból áll. Ezek közül a szőlőcukornak nagyon rossz az oldékonysága, ami azt jelenti, hogy szobahőmérsékleten hamar kiválik az oldatból. A méz a leggyorsabban 15°C-os hőmérsékleten kristályosodik ki. E hőmérséklet fölött és alatt ez a folyamat sokkal lassabb. A kristályos mézet 45°C-os vízfürdőben, vagy mikrohullámú sütőben károsodás nélkül vissza lehet olvasztani, de ezt követően ismét kikristályosodhat. Tehát nem arról van szó, hogy cukrozzák a mézet!
Propolisz
A propoliszt a méhek a kaptár védelmére készítik. Barnás, ragacsos, édes illatú. Fő alkotóeleme a méhek környezetében található fák rügyein és fiatal ágain található gyanta. Különböző növényekről gyűjtik, például fenyőkről, tölgyfáról, égerfáról és napraforgókról.
A méhek a legmelegebb időszakban, általában délben gyűjtik a propoliszt, ekkor ugyanis folyékony a fákon lévő gyanta. Egyfajta védelmi eszközként működik, ugyanis ezzel tömik be a kaptár réseit és belső falára is kennek fel belőle a méhek, így védve vannak a kórokozóktól. Az új lépeket szintén propolisszal kezelik, így sterilizálják őket. A kaptárba tévedt rovarokat is ezzel vonják be, mintegy bebalzsamozzák őket, hogy - miután elpusztultak - ne induljanak bomlásnak és ne fertőzzék meg a kaptárat a bomlás során termelődő anyagokkal.
Mire jó a propolisz?
A propoliszt többnyire tinktúra formájában kapható, amely egy sötét színű, mézes-alkoholos illatú folyadék. Erőteljes íze miatt nem érdemes magában fogyasztani, inkább teába öntve vagy kockacukorra, illetve mézre cseppentve ajánlott elfogyasztani.
Belsőleg leggyakrabban immunerősítésre használjuk. Rendszeres fogyasztásával megelőzhetőek a különböző vírusos, bakteriális és gombás fertőzések. A propolisz nagyszerű immunerősítő, különösen azoknak ajánlott, akik légúti felülfertőződésekre, arc- és homloküreggyulladásra vagy torokgyulladásra hajlamosak. Továbbá azoknak, akik a náthás időszakokban könnyen megbetegszenek, illetve akik egy megfázásból is lassan épülnek fel. A propolisz kúraszerű alkalmazásával megelőzhetővé válik a nátha, az influenza és azok szövődményei, valamint csökkenthető a gyógyulás ideje.
Gyulladáscsökkentő hatását kihasználhatjuk légúti-, húgyúti fertőzések, influenza vagy gyomorfekély esetén.
Minden olyan embernek ajánlott a propolisz kúraszerű vagy folyamatos alkalmazása, akik hajlamosak vesekövesedésre vagy már vesekövesek. Fontos azonban kiemelni, hogy a propolisz nem a vesekő kialakulását képes megelőzni, hanem a kő által kialakított gyulladást. Továbbá a hólyaggyulladás (felfázás) kiegészítő kezelésére ugyancsak alkalmas.
Húgyúti fertőzések esetén mindenképpen ajánlott valamilyen vízhajtó-gyulladáscsökkentő tea alkalmazása, ez lehet csalán, aranyvessző, mezei zsurló, nyírfalevél vagy babhüvely tea. Illetve medveszőlőlevél tea is alkalmazható, amely otthon is egyszerűen elkészíthető a következőképpen: egy evőkanálnyi medveszőlő levelet öntsünk le egy csésze hideg vízzel, fedjük le és hagyjuk állni legalább 6, legfeljebb 12 órán át. Amikor elkészült, szűrjük le, lehetőleg ízesítés nélkül fogyasszuk!
Mindezeken felül fájdalomcsillapító és vérnyomás csökkentő hatásáról is ismert.
Sőt, a propoliszt külsőleges kezelésre is használhatjuk. Remek sebkezelésre, égési sérülésekre, horzsolásokra, herpeszre és az aftára egyaránt. Ekcéma és pikkelysömör esetén is a segítségünkre lehet.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.