Evital

a tudatos egészség

Te mennyit tudsz a D-vitaminról? - Teszteld a tudásod velünk!

A D-vitamin tulajdonképpen egy hormon, mely a bőrünkben termelődik UV-B sugárzás hatására, előanyagából a dehidrokoleszterinből. Ekkor még a nem aktív kolekalciferol (D3-vitamin) forma jön létre, ezt tartalmazza a legtöbb D-vitamin készítmény is. A kolekalciferol a májban, majd a vesében átalakuláson esik át, így jön létre az aktív vegyület a kalcitriol. A D-vitamint manapság gyakran „szupervitaminként” emlegetik, rengeteg kutatás foglalkozik rendkívül sokrétű hatásaival. Te mennyit tudsz a D-vitaminról?08_1.png

Igaz vagy hamis az állítás?

  1. A D-vitamin egy szteránvázas vegyületből képződő hormon. (Igaz, a kalcium-anyagcsere egyik fő szabályozó hormonja a parathormon és a kalcitonin mellett)
  2. Olyan sejtekben is található D-vitamin receptor, melyeknek nincs köze a kalcium-anyagcseréhez. (Igaz, pl. az immunsejteken)
  3. A D-vitamin fokozza a kalcium és a foszfor felszívódását az emésztőtraktusból, fokozza a csontok ásványi anyag tartalmát. (Igaz, éppen ezért a D-vitamin pótlás elengedhetetlen eleme a csontritkulás terápiájának, valamint az Angol-kór megelőzésére is alkalmazzák)
  4. A D-vitamin vízoldékony vitamin. (Hamis, illetve csak félig, ugyanis a kolekalciferol, mely a bőrben képződik, -illetve ezt szedjük tablettában is- zsíroldékony, nagy mennyiségben bevéve a zsírszövetben felhalmozódik és onnan fokozatosan szabadul fel, de az aktív forma a kalcitriol vízoldékony, ezért ebből csak napi mennyiséget tartalmazó készítmények vannak, ezek vénykötelesek)
  5. Megfelelő, változatos étrenddel elegendő D-vitamin jut a szervezetünkbe. (Hamis, sem a növényi sem az állati táplálék önmagában nem fedezi a D-vitamin szükségletet, a szükséges D-vitamin szint eléréséhez megfelelő időt „napon kell tölteni” vagy, ha ez nem lehetséges D-vitamin pótlásra van szükség)
  6. Magas faktorszámú fényvédő használata mellett is termelődik elegendő mennyiségű D-vitamin. (Hamis, a naptejek visszaverik, illetve elnyelik az UV-B sugarakat, így azok nem tudnak a bőrbe behatolva D-vitamin szintézist indukálni)
  7. A D-vitamint nem lehet túladagolni. (Hamis, rendszeresen, nagy dózisban szedve túladagolható, túlzottan megemelve a plazma kalcium szintjét vesekövet okozhat, akinek egyébként is van veseköve, vagy arra való hajlama, érdemes orvossal konzultálni a D-vitamin szedéssel kapcsolatban.)
  8. Kizárólag anyatejjel táplált babák elegendő D-vitaminhoz jutnak az anyatejből. (Hamis, az anyatej nagyon kevés D-vitamint tartalmaz, pótolni szükséges, minimum napi 400 NE (nemzetközi egység) D-vitamint kell bevinni, de a házi gyermekorvos bizonyos esetekben rendelhet akár több, 800-1000 NE-t is naponta)
  9. Tél végére a magyarok 95%-a D-vitamin hiányos lesz. (Igaz, a téli hónapokban nem éri elegendő UV-B sugárzás országunk területét, a D-vitamin szérum szintje tél végére éri el mélypontját a megfelelő napsugárzás kiesése miatt.)
  10. A D-vitamint és származékait kizárólag csontsűrűséggel kapcsolatos kórok kezelésére, illetve megelőzésére használják. (Hamis, bizonyos D-vitamin származékokat alkalmaznak például pikkelysömör kezelésére, de a tumor terápiában is gyakran szerepel kiegészítő kezelésként.)
  11. A sötétbőrűekben kevesebb D-vitamin tud termelődni, a több melanin elnyeli az UV-B sugarakat, ezáltal csökken a D-vitamin termelés. (Igaz, a sötétbőrűeknél könnyebben alakulhat ki D-vitamin hiány emiatt)
  12. 70 éves kor felett a D-vitamin előanyag a bőrben csökken. (Igaz, ilyenkor már az addig megfelelő mennyiségű UV-B sugárzás hatására sem termelődik elegendő D-vitamin)
  13. áprilistól októberig elegendő D-vitamin képződik, ha napi 20 percet éri a nap az arcot és a fedetlen végtagokat a déli órákban. (Igaz, de a nyári hónapokban a napnak ebben a szakában nagyon könnyű leégni, a napozást halasszuk inkább 3 óra utánra!)
  14. A rendszeres szoláriumozás elegendő D-vitamin termelést biztosít. (Hamis, a szoláriumok főleg UV-A sugarakat bocsátanak ki, a D-vitamin pedig UV-B hatására termelődik, tehát rendszeres szoláriumozás mellett is kialakulhat D-vitamin hiány)
  15. Kizárólag tápszerrel táplált babáknak nem szükséges D-vitamint pótolni, mert a tápszer elegendő D-vitamint tartalmaz. (Igaz, a tápszerek tényleg D-vitaminnal dúsítottak, ha ebből elegendő mennyiséget fogyaszt a baba, akkor nem szükséges pótolni. Ha anyatejes táplálást egészítünk ki tápszerrel, vagy mást is eszik már a baba+tápszer, akkor ki kell számolni, mennyi D-vitaminhoz jut a tápszerből és ki kell egészíteni azt a megfelelő mennyiségre)
  16. A D-vitamin hiány szív- érrendszeri betegségekre, cukorbetegségre és daganatos megbetegedésekre is hajlamosít. (Igaz, a D-vitamin rákmegelőző hatású, sőt immunmoduláns hatása is van, hiányában a fertőzéseknek is kitettebbek vagyunk.)
  17. 10 ug D-vitamin 400 NE-nek felel meg. (Igaz)
  18. Magyarországon november elejétől március végéig mindenkinek javasolt D-vitamint szedni. (Igaz, ebben az időszakban nem tud elég D-vitamin termelődni, az alacsony UV-B sugárzás miatt)
  19. Multivitamin szedés mellett nem szükséges további D-vitamin pótlás. (Hamis, a legtöbb ilyen készítmény csak nagyon alacsony dózisban tartalmaz D-vitamint (200-400 NE))
  20. Csecsemőknek 1 éves korig, várandósoknak, szoptatós kismamáknak, daganatos betegeknek illetve a 70 év felettieknek egész évben javasolt a D-vitamin pótlás. (Igaz, ezekben az esetekben könnyebben alakul ki hiány, illetve nő a D-vitamin igény, így különösen fontos a pótlás.)
  21. 0-1 éves korig napi 400-1000 NE, gyermekkorban 500-1000 NE, felnőttkorban 1500-2000 NE az ajánlott D-vitamin bevitel. (Igaz)
  22. Csontritkulásra mindig kell kalciumot is szedni a D-vitamin mellett. (Igaz, a D-vitamin a kalcium beépülését segíti a csontokba, illetve a felszívódását segíti a bélből, de a többlet kalcium bevitel feltétlenül szükséges)
  23. Babáknak a D-vitamin cseppet közvetlenül a szájukba kell cseppenteni, különben lehetséges, hogy nem jut be az egész mennyiség a szervezetükbe. (Igaz, nem elegendő a mellre cseppenteni, vagy lefejt anyatejbe vagy tápszerbe tenni, csak közvetlenül a szájba cseppentve biztosított, hogy a teljes mennyiség bejut.)
  24. Magyarországon bizonyos D-vitamin készítmények vényre felírva támogatással vásárolhatók meg, egyhavi adag 2-300 forintba kerül így. (Igaz, érdemes érdeklődni a háziorvosnál e felől!)

A D-vitamin kiérdemelte a „szupervitamin” címet, rákmegelőző hatását számos kutatás támasztja alá, valamint hiánya rengeteg egyéb betegségre is hajlamosít. A magyar lakosság nagy százaléka D-vitamin hiányos így érdemes figyelmet fordítani pótlására minimum ősztől tavaszig, de akár egész évben is. Csecsemőknek általában napi 400 NE (közvetlenül szájba cseppentve), gyerekeknek 500-1000 NE, felnőtteknek pedig 1500-2000 NE javasolt. A naptejjel fedett bőrben nem tud elegendő mennyiségű D-vitamin termelődni, valamint a szoláriumozás sem megfelelő „D-vitamin forrás”. Receptre felíratva viszonylag olcsón hozzájuthatunk a megfelelő mennyiségű D-vitamin adaghoz, ezzel igen sokat téve egészségünkért

A bejegyzés trackback címe:

https://evital.blog.hu/api/trackback/id/tr214945940

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Rólunk

Fontosnak tartjuk az egészséget és azt, hogy az egészség megőrzéséhez, vagy éppen eléréséhez tudatosan álljunk. Éppen ezért létrehoztunk egy blogot, melyen hiteles, szakmai, szakértői cikkeket találhatsz a legváltozatosabb témákban.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

süti beállítások módosítása