Gyermekünk bőrének védelme kiemelt feladatunk, ezért az alábbiakban összeszedtünk néhány gyakorlati jótanácsot, aminek segítségével megóvhatjuk gyermekünk nagyon érzékeny bőrét.
- Fényvédelem
Szakirodalmi adatok bizonyítják, hogy a rosszindulatú festékes bőrdaganat (melanoma) kialakulásában a gyermekkori, ismételt napégéseknek fontos szerepe van. Éppen ezért 11 és 15 óra között tilos a napon tartózkodni! 6 hónaposnál fiatalabb gyermekek számára próbáljunk meg mindig árnyékot biztosítani, illetve kalap vagy sapka használatával védjük gyermekünk bőrét.
A napozók tekintetében 2 féle naptejet különböztetünk meg, a fizikai, illetve a kémiai szűrős fényvédőket. Gyermekek esetében mindig a fizikai szűrős fényvédőket válasszuk, mivel ezek védőréteget képeznek a bőr felszínén, felszívódni nem tudnak a bőrön keresztül. A fénysugarakat úgy verik vissza, hogy nem szívódnak fel a bőr mélyebb rétegeibe.
Az 1 évesnél nagyobb gyermekeknél már lehet alkalmazni a kifejezetten gyermekek számára kifejlesztett, legalább SPF30-as faktorú fényvédő krémet. A faktoron kívül fontos figyelni a termék fotostabilitására, illetve vízstabilitására is. Azonban a vízálló termékeket is 20 perc vízben tartózkodás után újra fel kell vinni a bőrre.
- Fürdetés
Az ivóvíz fertőtlenítésére klórtartalmú fertőtlenítőszert használnak, ez szárítja a bőrt. A túlságosan meleg víz is hozzájárulhat a víz szárító hatásához. Azonban vannak olyan olajak, fürdőolajak, amelyek segítségével ezt a szárító hatást csökkenthetjük.
Az újszülötteket, illetve a kiscsecsemőket elegendő másnaponta fürdetni, a fürdés azonban ne tartson tovább 5 percnél. A fürdetéshez használhatunk olajos fürdetőket, krémtusfürdőket.
Fontos a megfelelő fürdetőszer kiválasztása. Érzékeny bőrű gyermekek bőrének tisztítására javasolt speciálisan gyermekeknek kifejlesztett szappanmentes fürdetőszer használata. Fontos, hogy a termék hipoallergén legyen és az összetételek részét képező minden aktív hatóanyag szigorúan válogatott legyen.
- Hajmosás
Újszülöttek, csecsemők hajának tisztítása elegendő sima vízzel, kisgyermekek hajmosásához lehetőleg könnymentes és hipoallergén terméket válasszunk.
Gyakran előfordulhat a csecsemők fejbőrén sárgás, pikkelyes, zsíros felrakódás, amit koszmónak nevezünk. Az időben elkezdett kezeléssel viszonylag gyorsan (akár néhány hét alatt) megszüntethetjük a problémát. Először próbáljuk meg olajjal való kenegetéssel, ugyanis az olajozás fellazítja a kemény, letapadt pörköket. Ha makacsabb koszmóról van szó, akkor a kifejezetten erre a célra kifejlesztett samponok használata javasolt, különösen amelyik hipoallergén, illetve természetes növényi alapanyagokat tartalmaz.
- Testápolás
Ahhoz, hogy gyermekünk bőre ne legyen száraz, testápolók használatára lehet szükség. Beszélhetünk kenőcsökről, krémekről, illetve tejekről. A kenőcsök zsírosabb állagúak és nehezebben szívódnak fel a bőrbe, azonban a nagyon száraz bőrre, illetve télen ezeknek a használata javasolt. A krémek és a tejek viszont vizesebb állagúak és könnyebben be is szívódnak a bőrbe. Manapság egyre elterjedtebb az ún. lipo- testápoló alkalmazása, aminek az az előnyös tulajdonsága, hogy a kenőcsök magas zsírtartalma van egységesítve a tejek jól felszívódó képességével. A testápolók esetében is elvárás, hogy azok hipoallergének legyenek.
- Popsiápolás
A popsi ápolása csecsemő és kisdedkorban a leginkább problémás terület. Pelenkakiütés megelőzésére és/vagy a kialakult irritációk enyhítésére védőkenőcs rendszeres használatára van szükség. Természetesen fontos a tájék megfelelő tisztántartása, illetve a megfelelő gyakoriságú pelenkacsere. A popsikenőcsökkel szemben fokozott elvárás, hogy hipoallergén legyen.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.