A fiatalok negyede, harmada küzd elhízással. Okai lehetnek endokrin zavarok (5%) de a mozgásszegény és egészségtelen életmód eredménye is (95%) - képernyőfüggés- az okostelefon és a számítógépes játékok beszippantják a gyereket, ahelyett, hogy aktívabban pihenne, mozogna.
Most a nyáriszünet rizikósabb időszak ezt tekintve, ugyanis a nagyobbak, akik felügyelet nélkül otthon maradnak sokszor nem esznek rendesen otthon, csak nasiznak vagy a zsebpénzükből gyorsétteremben ebédelnek.
A testnevelésórák hiánya is felelős lehet ilyenkor a súlygyarapodásért, pedig heti 3x fél óra könnyű mozgással, vagy heti 1x 1-1,5 óra intenzív mozgással kiküszöbölhetőek lennének a negatív hatások.
A pubertás előtti időszakban egyébként is jellemző, hogy magukra szednek egy kevés felesleget a gyerekek: a lányoknál már 9-12 éves kor körül, az első menstruáció előtt, a fiúknál 12-14 évesen, de ezt követően általában hamar meg is nő a testmagasságuk, míg a testtömegük marad.
Azoknál a gyerekeknél, akiknél az egészségtelen életmód okozta az elhízást különösen veszélyes helyzetben vannak, mert felnőttkorban sokkal könnyebben alakulhat ki náluk kettes típusú diabétesz valamint szív- érrendszeri betegségek.
Gyermekkorban különösen igaz az, hogy könnyebb megelőzni, mint kezelni. A szülőknek kell fokozottan odafigyelniük, hogy csemetéjük ugyanolyan egészségesen táplálkozzon a nyári pihenés akatt is, mint a téli nagy hajtás időszakában. Gyakran töltsék a friss levegőn a szabadidejüket és egy-egy sporttábor még a felügyelet és étkeztetés megoldása mellett a mozgást és új sportágakat is megkedveltethet a gyerekekkel.
A testvérek és a barátok sokat segíthetnek abban, hogy a gyerekek felálljanak a kanapéról és mozgással töltsék a szabadidejüket.
Gyakori a csúfolódás a kövérekkel szemben, ez megterhelő a gyermek lelkének, ronthat a helyzeten. Nagy ilyenkor a szülők és az iskolában a pedagógusok felelőssége is: a szülő részéről a megfelelő életmód kialakítása szempontjából, a tanárok részéről pedig a kellemes osztálylégkör kialakítása szempontjából.
Emocionális stressz is kiválthatja az elhízást: haláleset a családban vagy egy kistestvér születése.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.