Az alvás mennyiségével és minőségével kapcsolatos zavarok a felnőtt lakosság mintegy egyharmadát érintik. Valódi alvászavarról akkor beszélünk, ha az alvás mennyiségi vagy minőségi zavara elsődleges és nincs a háttérben olyan akut vagy krónikus megbetegedés, amely alvási zavart okoz.
Az insomnia az elalvásnak vagy az alvás fenntartásának zavara. Tehát, aki álmatlanságban szenved, az nagyon nehezen tud elaludni, vagy könnyen elalszik, de túl korán ébred fel, illetve egy este alatt több ébredés is jelentkezhet, de akár ezek kombinációiról is beszélhetünk. A probléma leggyakrabban az idősebb korosztályt érinti, de a stresszes, rohanó hétköznapok miatt a fiatalabb korosztályban is egyre gyakoribb.
A lehetséges okok különbözőek. Az alvászavar lehet pszichés eredetű, például a stressz, illetve különböző életesemények miatt. Az okok külső eredetűek is lehetnek, melyek közé tartozhat a környezetváltozás, zaj, túl bő étkezés vagy erős fizikai aktivitás lefekvés előtt, de akár a forró zuhany is jelenthet problémát az elalvásban. Ide tartozhat még a több műszakos munka illetve az időeltolódásból (jet-lag) fakadó insomnia. A környezeti tényezőkön kívül figyelembe kell venni, hogy élvezeti szerek (koffein, alkohol, stb.) és gyógyszerek is okozhatnak álmatlanságot. A koffein akár 8-10 órával az elfogyasztás után is rövidítheti az alvás idejét. Az alkohol ugyan elősegíti az elalvást, de csökkenti az időtartamát és rontja az alvás minőségét. A nagy dózisban, tartósan szedett altatók elhagyása után jelentkezhet akár megvonásos alvászavar is, de ez szakszerű alkalmazással kivédhető.
Az elsődleges mindig a kiváltó okok megszűntetése, illetve a megfelelő alvási higiénia megteremtése és fenntartása. Ha ezek nem váltak be, akkor lehet próbálkozni különböző enyhébb, nem vényköteles altatókkal, végső esetben pedig az orvos segítségével a megfelelő altatószer kiválasztása jöhet szóba
Megfelelő alváshigiénia
Fontos a rendszeres életmód (azonos időben kelés, fekvés, stb.), illetve a nappali szunyókálások elkerülése. A megfelelő mozgási és étkezési szokások kialakítása is elengedhetetlen. A testmozgás lényeges az alvás szempontjából is, de este már ne végezzünk komolyabb fizikai munkát, intenzívebb sportot, illetve a bőséges vacsorát, a koffeint és az alkoholt is kerüljük a késői órákban. Fontos a nyugodt pihenéshez a megfelelő környezet (sötét, csendes szoba, ahol nem vonja el semmi a figyelmet), segíthet egy alvási rituálé kialakítása is. Ha pedig így sem sikerül elaludni, akkor próbáljuk nem idegeskedni ezen, hiszen gyakran akkor sikerül ezekben a helyzetekben az elalvás, ha nem is próbálkozunk vele. Az olvasás, különböző relaxációs technikák is hasznosak lehetnek. A hálószobát lehetőleg csak alvásra és ne munkára használjuk.
Ha az előző tanácsok nem hoztak sikert, akkor érdemes a gyógyszertárban tanácsot kérni. Növényi hatóanyagot (valeriána, citromfű, komló) tartalmazó készítmények színes választéka található meg a patikában.
Orvosi macskagyökér (Valeriana officinalis) gyakran található ezekben a készítményekben. Nevét onnan kapta, hogy erős illata izgató hatással van a macskákra. A modern gyógyászatban a gyökértörzsét használjuk fel nyugtató, illetve ezáltal altató hatása miatt. Előnye, hogy nem okoz függőséget, illetve a másnapi teljesítményt sem rontja.
A citromfűnek (Melissa officinalis) leveles, virágos hajtását, vagy levelét használjuk erre a célra. Teája nyugtató hatással van az idegekre, segíti az elalvást. Gyakran találkozhatunk vele valerianaval kombinálva a gyógyszertári készítményekben.
A komló (Humulus lupulus) nevű növénynek a "komlótoboz" néven ismertrészét használjuk mind sörfőzéshez, mind gyógyszerként is. Altató, nyugtató hatású, általában valerianaval kombinálva fordul elő a készítményekben.
Ha álmatlanságunkat az időeltolódás okozná, javasolt a melatonin tartalmú készítmények használata. A melatonin az alvási ciklust szabályzó hormon. Szintje éjjel, sötétben a legmagasabb, fény hatására termelődése csökken. Ha több időzónát utazunk át, akkor a jet-lag miatti alvászavar csökkentésére használjuk.
Ha ezek segítségével sincs javulás, akkor jöhet szóba átmenetileg vényköteles szer alkalmazása. Az elalvás elősegítésre, illetve hajnalai felébredés esetén újraaltatónak gyors hatású és rövid hatástartamú szert, több mint 3-4 órás hatás elérésére közepes hatástartamú szereket célszerű választani. A hosszú hatástartamú szereket lehetőleg kerülni kell, mert erősen befolyásolhatják a másnapi teljesítményt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.