A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen. Azonban sokaknál előforduló probléma manapság a felületes, nyugtalan alvás vagy az elalvás nehézsége. Az alábbi írásunkban összegyűjtöttünk nektek pár természetes praktikát, amelyeket érdemes kipróbálnod ha nehézségeid vannak az alvás terén.
Mielőtt orvoshoz fordulnánk a problémával, érdemes kipróbálni természetes megoldásokat. Ha ezek nem bizonyulnak elég hatásosnak, akkor segítséget nyújthatnak a vényköteles gyógyszeres altatók, nyugtatók, ám figyelembe kell venni ezek veszélyeit is, mint például a hozzászokás, és az abbahagyáskor esetlegesen fellépő elvonási tünetek.
Sok esetben elegendő a nem gyógyszeres elalvást segítő hatóanyagok alkalmazása. Többféle gyógynövény, illetve azok kombinációja segítheti a pihentető alvást. A leggyakoribb a citromfű, a macskagyökér, amelyek teaként és kapszulaként is megtalálhatók a piacon. A teázás rituáléja is nyugtató hatással lehet ránk, így érdemes először ezt kipróbálni. Sok készítményben megtalálható a komló és az orbáncfű vagy akár a citromfűnél erősebb hatású golgotavirág, amelyek szintén elősegítheti a kiegyensúlyozott alvást. Továbbá a levendula illóolaja is megoldás lehet, hiszen nyugtató hatással bír.
A magnézium és a B6 vitamin is jótékonyan hat az idegrendszer megfelelő működéséhez, ezáltal a feszültség és fáradtság csökkentéséhez. Többféle erősségben, illetve gyógynövényekkel kombinálva is elérhető.
A melatonin is megoldást nyújthat a zökkenőmentes alvás eléréséhez. Ez egy szervezetünkben is jelen lévő hormon, ami az elalvást és az ébredést szabályozza. Sötétedéskor termelődik, álmosság érzetet okozva, majd koncentrációja ébredéskor lecsökken. A kor előrehaladtával a melatonin termelődés csökken, illetve a mesterséges fények miatt is zavar keletkezhet a termelődés mértékében. Ha melatoninnal segítjük az elalvásunkat, ezt - a többi elalvást segítő készítménnyel eltérően - napnyugtakor ajánlott bevenni és nem a lefekvés előtt fél órával.
Néhány egyszerű praktika is beválhat az elalvásban. Estefelé használjunk csupán hangulatfényeket, kerüljük az erős megvilágítást, hallgassunk halk, nyugodt zenét, olvassunk tévézés helyett, és a sportot ne késő estére időzítsük.
Bár a gyógynövények és ásványi anyagok alkalmazása biztonságosabb mint a gyógyszeres altatóké, mellékhatásokról és egyéb gyógyszerrel való együtt szedésükről érdemes érdeklődni az orvosnál illetve gyógyszertárakban, kismamák esetében különösen.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.