Várandósság alatt érdemes néhány tápanyag bevitelét növelni, amelyek elengedhetetlenek a magzat megfelelő fejlődéséhez és a kismama egészségéhez. Ezeket alapul véve összegyűjtöttünk néhány receptet, amely nemcsak a kismamák számára lehet tökéletes választás, hanem mindenkinek, aki szereti az egészséges és egyben isteni ételeket.
I. Teljes kiőrlésű zöldséges rakott rétes
Hozzávalók:
- 250 g teljes kiőrlésű rétestészta lap
- 1 nagyobb vöröshagyma
- 150 g gomba( elhagyható)
- 50 g félzsíros túró
- 3 nagyobb sárgarépa
- 2 közepes cukkini
- 2 ek. napraforgó étolaj
- 50 ml 1,5 %-os tej
- 25 g teljes kiőrlésű liszt
- 100 g zsírszegény kemény sajt
- 1 pohár natúr, zsírszegény joghurt
- őrölt fehérbors, szerecsendió, bazsalikom, petrezselyemzöld, oregánó, kakukkfű, metélőhagyma
Elkészítés:
A vöröshagymát először félbe, majd karikákra vágjuk. A gombát és a cukkinit felszeleteljük, a sárgarépát hasábokra vágjuk, majd ezeket egy teflonserpenyőben az olaj felén átfuttatjuk. Hozzáadjuk a tejet és a fűszereket, amikor a tej felforr, vékonyan megszórjuk a tetejét teljes kiőrlésű liszttel, és néhány percig tovább forraljuk, hogy beűrösödjön.
A maradék olajjal kikenünk egy hőálló üvegtálat és belehelyezünk egy réteslapot, úgy hogy a szélei kilógjanak az edényből. Erre tesszük rá a zöldségek 1/3 részét, majd a kilógó réteslappal ezt befedjük. Erre még egy sor zöldséget rétegezünk és egy réteslapot, amelynek szintén kilógnak az oldalai. A zöldségek utolsó 1/3-át ráhelyezzük az eddigi 2 rétegre és ráhajtjuk a kilógó széleket. A tetejére egy réteslapot teszünk. A sajtot lereszeljük, összekeverjük a joghurttal. (Ezzel kenjük meg a rétes tetejét). 180 fokos sütőben körülbelül 30 perc alatt készre sütjük.
A teljes kiőrlésű liszt növeli az étel rosttartalmát, így segíti az emésztést, amely a várandósság alatt különösen fontos. A cukkini bőségesen tartalmaz C-vitamint, folsavat, káliumot, kalciumot, foszfort, mangánt és cinket, amelyek fogyasztása szintén elengedhetetlen ebben az időszakban. A túró pedig gondoskodik a kalcium bevitelről.
II. Spenótos csirkemell
Hozzávalók:
- 3 csirkemell bőr nélkül
- 25 dkg fagyasztott spenót (a használati utasítás szerint megfőzve, nedvességtől kinyomva)
- 8 dkg feta sajt, elmorzsolva (kb. ½ csésze lesz)
- 12 dkg krémsajt
- 1 gerezd fokhagyma, összevágva
- 1/4 tk só (2 felé osztva)
- 1/8 tk őrölt bors
- 1 ek olívaolaj
Elkészítés:
A sütőt előmelegítjük, 200 C-ra. Összekeverjük a spenótot, fetát, krémsajtot, fokhagymát és a só felét egy közepes tálban. A csirkemelleket bevágjuk.3 részre osztjuk a spenótos tölteléket, és hurkává formázzuk. A bevagdosott csirkéket megtöltjük. Befűszerezzük a tetejét a maradék sóval és borssal.
Megmelegítjük az olívaolajat egy tűzálló tálban, és közepes lángra tesszük. A töltött csirkemelleket a töltelékkel lefelé rakjuk, és 5 percig sütjük, majd megfordítjuk m, és a másik oldalát is 5 percig sütjük. A tűzálló tálat a csirkékkel együtt sütőbe tesszük, és 10 percig sütjük.
A spenótban lévő folsav nélkülözhetetlen a baba agyának fejlődéséhez, ugyanis védi a baba agyszöveteit az esetleges károsodástól. Továbbá szükséges a DNS előállításához és a sejtek anyagcseréjének zavartalan működéséhez. 180 gramm főtt spenót a napi előírt 400 mikrogramm folsavból 268.8 mikrogrammot fedez, 80 gramm nyers spenót pedig 154 mikrogrammot. Érdemes enyhén megfőzni a jobb felszívódás érdekében.
III. Egyszerű tárkonyos lencseleves
Hozzávalók:
- 25 dkg lencse
- 1 db sárgarépa
- 1 db fehérrépa
- 1 fej vöröshagyma (közepes)
- 2 gerezd fokhagyma
- 2-3 db babérlevél
- 1 db húsleveskocka
- 1 tk (morzsolt) tárkony
- 1/2 kk őrölt bors
- 1 tk őrölt pirospaprika
- 3 dkg zsír vagy olaj
- 2 dl tejföl
- tárkony
- citromlé (ízlés szerint)
- 1 marék apró szemű levestészta
Elkészítés:
A lencsét átválogatjuk. Előző este, de legalább 1 órával a főzés előtt beáztatjuk. A zöldségeket megtisztítjuk, kis kockákra vágjuk, a vöröshagymát finomra aprítjuk. Felhevített zsiradékban a zöldségeket a vöröshagymával együtt pár percig kevergetve pirítjuk, a zúzott fokhagymát is megfuttatjuk benne. Egyet-kettőt keverünk rajta, őrölt paprikát szórunk rá, felengedjük kb. 1,2 liter vízzel. Az áztatóvizet leszűrjük, a lencsét a leveshez öntjük, sózzuk, borsozzuk, babérral, valamint a leveskockával együtt puhulásig főzzük.
A tejfölt kikeverjük kevés forró levessel, aztán ezt belekeverjük a levesbe. Száraz apró tésztát szórunk bele, tárkonnyal ízesítjük, pár percig lassan főzzük, végül rövid pihentetés után tálaljuk. Tálaláskor citrommal ízesíthetjük.
A lencsében található vas nélkülözhetetlen az agy megfelelő működéséhez illetve a vérképzéshez. A kismamák gyakran küzdenek vashiánnyal a terhesség alatt, ami károsíthatja a baba agyának fejlődését. A lencse jótékony hatásai és magas tápértéke mellet azonban puffaszthat ,ezért fogyasztását ne vigyük túlzásba.
Terhesség alatt napi 14.8 mg vasra van szüksége a szervezetnek. Egy adag lencse 6.6 mg-ot tartalmaz.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.