Húsvét napján a keresztény vallásban Jézus Krisztus feltámadását ünneplik. Ebben az időszakban jellemzően a hagyományos húsvéti ételeké és a népszokásoké a főszerep. A jellegzetes húsvéti ételek a régi időkre vezethetők vissza és a mai napig szerves részét képzik az ünnepi menünek.
Az egyik legrégebbi húsvéti étel a bárány, amely Krisztust jelképezi. Minél fiatalabb bárányt választunk, annál puhább, ízletesebb lesz a húsa, míg az idősebb bárányé sötétebb és intenzívebb ízű.
A Húsvét gyakorlatilag nélkülözhetetlen szereplője a sonka, ami a régi paraszti élethez vezethető vissza. A hagyományos paraszti családokban a téli disznóvágáskor készült a sonka. Majd tipikusan a kora tavaszi böjti időszakban volt a füstölés, érlelés alatt. Mivel a böjt ideje alatt nem lehetett elfogyasztani, ezért először húsvét vasárnap a böjt leteltével kerülhetett asztalra. A sonkát fogyaszthatjuk hidegen, meleg főételként vagy akár elkészíthetjük sültként is.
Talán a legjellegzetesebb húsvéti étel a tojás, ami az újjászületés jelképe. Keresztény szokás, Jézus mennybemenetelének az ünneplésekor - tehát Húsvétkor -, hogy a hívők a feltámadást jelképező tojással ajándékozzák meg egymást. A tojás a húsvéti menü elmaradhatatlan része, amit nagyon változatosan tudunk felhasználni. Ehetjük előételnek hidegtálakban, köretként, készíthetünk belőle salátát vagy akár kaszinótojást is.
A kalácssütés szokása olyan időkből származik, amikor a böjt alatt tilos volt a tej és a tojás fogyasztása is, így amikor a tilalom véget ért, ezeket a hozzávalókat is hozzáadták a hétköznapi kenyérhez.
A húsvéti sonka melletti torma Jézus keserűségét, az ő szenvedését jelképezi. A tormának ősi-babonás jelentősége is volt, azért fogyasztották, hogy könnyfacsaró íze-szaga a gonosz lelkeket elűzze, vagy hogy a szabadban való pihenéskor nehogy kígyó, béka, egér másszon a szájukba.
Az alábbiakban összegyűjtöttünk nektek néhány isteni Húsvéti receptet, a hagyományos ételeket alapulvéve, amelyek tökéletes alkotói lehetnek az ünnepi menünek.
I. Sonkával és sajttal töltött húsvéti kalács
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 3 dkg élesztő
- 2,5 dl tej
- 1 marék cukor
- 1 teáskanál só
- 5 dkg margarin
- 1 evőkanál zsír
- 0,5 dl ét olaj
- 5 db tojás
- 20 dkg füstölt sonka
- 2 evőkanál torma
- 18 dkg sajtkrém
- só
- bors
- 1 evőkanál mustár
Elkészítés:
A langyos tejet elkeverjük a cukorral, majd belemorzsoljuk az élesztőt, felfuttatjuk. Hozzáadjuk a lisztet, két tojás sárgáját, a sót és a zsírt, majd tésztát gyúrunk belőle. Amikor összeállt, hozzáadjuk az olvasztott margarinnal elkevert olaj at. A tetejét megszórjuk liszttel, és letakarjuk. Kb. 30 percig kelesztjük.
Ha megkelt a tésztánk, lisztezett gyúródeszkán átgyúrjuk, és téglalap alakúra nyújtjuk, majd hosszában három részre vágjuk.
A középső részbe az apró kockára vágott sonkát tesszük, amit előzőleg összekeverünk a sajtkrém harmadával.
Két tojást megfőzünk, megpucolunk és apró kockára vágjuk. Hozzáadjuk a sót, a borsot és a mustárt, illetve a krémsajt harmadát, majd ezzel megtöltjük a tészta második részét.
A harmadikat krémsajttal elkever friss reszelt tormával töltjük meg.
A három tésztát óvatosan hosszában feltekerjük, a végeiket összenyomjuk, és fonatott készítünk belőle. Margarinnal kikent tepsibe tesszük, és még 30 percig kelesztjük, majd egy felvert tojással megkenjük a tetejét.
220 fokra előmelegített sütőben tesszük, 5 perc után visszavesszük 170 fokra, és 45 perc alatt aranybarnára sütjük.
II. Tojássaláta medvehagymával
Hozzávalók:
- 6 db tojás (nagy)
- 10 dkg natúr krémsajt
- 2 dl tejföl
- 1 ek dijoni mustár
- 8-10 db medvehagyma
- só
- őrölt fehér bors
Elkészítés:
A tojásokat keményre főzzük, majd megpucoljuk, és nagyobb kockákra vágjuk. A medvehagymát apróra vágjuk.
A krémsajtot egy tálba tesszük, és hozzákeverjük a tejfölt és a mustárt. Megsózzuk, megborsozzuk, és simára keverjük. A felkockázott tojást megszórjuk az apróra vágott medvehagymával, majd rákanalazzuk a krémsajtos-tejfölös keveréket, és óvatosan összeforgatjuk, figyelve, hogy a tojás ne törjön össze.
1-2 órára a hűtőbe tesszük, hogy az ízek kellően összeérjenek. Tálalás előtt kivesszük a hűtőből, majd óvatosan átkeverjük, és ízlés szerint pirítóssal vagy friss péksüteménnyel kínáljuk.
Húsvéti sonkás-tormás quiche
Hozzávalók:
Az omlós tésztához:
- 200 g liszt
- 125 g vaj
- 1 tojás
- 1 csapott teáskanálnyi só
- 1 evőkanál jéghideg víz
A töltelékhez:
- 200 ml tejszín
- 100 ml tej
- 4 egész tojás
- egy kis darab friss torma
- 5 dkg parmezán sajt
- 15 dkg füstölt-főtt sonka vagy tarja
- 1 póréhagyma
- só, bors
- szerecsendió
Elkészítés:
Egy keverőtálba öntjük a lisztet, a kemény, hideg vajat és a sót. Egy robotgép segítségével az egészet addig keverjük, míg morzsalékos állagúvá nem válik. Ekkor beledobunk egy egész tojást, majd lassan hozzáöntjük a jéghideg vizet, és gyors fokozaton homogén tésztává gyúrjuk össze. A tésztát pár gyors mozdulattal még kézzel összedolgozzuk.
Egy sütőformát alaposan kivajazunk, a tésztát pedig egy belisztezett nyújtódeszkán kb. fél cm vastagságúra nyújtjuk. A kinyújtott tésztát óvatosan feltekerjük a sodrófára, majd ráborítjuk a kivajazott sütőformára. Körbe mindenhol beleigazgatjuk a tésztát, a kilógó részeket pedig egy éles késsel levagdossuk. Alaposan megszurkáljuk egy villával, majd alufóliával kibéleljük, és száraz borsót töltünk rá nehezékként.
Kétszáz fokos sütőben 20 perc alatt elősütjük, eltávolítjuk a nehezéket a fóliával, és az üres tésztát további 5 percig sütjük a forró sütőben.
Közben egy tálban összekeverjük a tejszínt, a tejet és a tojásokat. Parmezánt és friss tormát reszelünk bele, majd sóval, tört borssal és frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük. Az apró kockákra vágott sonkát kevés olajon pár perc alatt megpirítjuk egy serpenyőben, majd hozzáadjuk a vékonyra szelt póréhagymát, és pár perc alatt megfonnyasztjuk. A póréhagymás sonkát alaposan összekeverjük a tojásos-tejszínes keverékkel, és az egészet az elősütött tésztára öntjük.
A quiche-t sütőbe helyezzük, és 180 fokon kb. fél óra alatt készre sütjük. A kisült quiche-t szeletekre vágva forrón tálaljuk, de később hidegen is tökéletes fogás lesz belőle.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.