Evital

a tudatos egészség

Minden, amit a vérnyomásmérésről tudni kell!

Vérnyomásnak nevezzük a vérnek az erek falára kifejtett nyomását, amit higanymilliméterben mérünk (Hgmm). A vérnyomás érték más, amikor a szív összehúzódik, szisztolés (sys) vérnyomás, illetve más, amikor elernyed, diasztolés (dia) vérnyomás. Az utóbbi mindig kisebb érték az előbbinél. Ilyen módon a vérnyomás értéket mindig két számmal adják meg: sys/dia. A normál nyugalmi vérnyomás érték, vagyis a célérték 120/80 Hgmm, ugyanis ennél az értéknél a legritkább az előfordulása a különböző kardiovaszkuláris szövődményeknek, mint pl. szívinfarktus vagy agyvérzés.vernyomasmeres_blog_vegleges.png

Magas vérnyomás betegségről akkor beszélünk, ha a nyugalmi vérnyomás tartósan 140/90 Hgmm felett mérhető, ezáltal csak több, ismételt mérés után állapítható meg. A tartósan magas vérnyomás károsítja az erek falát és fokozza a különféle szív- és érrendszeri betegségek veszélyét, ellenben panaszt ritkán és maximum enyhe formában okoz (pl. fejfájás, megszédülés), ezért javasolt bizonyos időközönként egészségesen is mérni. Ha viszont diagnosztizált magas vérnyomás betegségünk van, mindennapos mérés javasolt, hiszen ez egy jó visszajelzés magunk és orvosunk felé, hogy működik-e a gyógyszeres kezelés vagy szükség van-e módosításra.

A vérnyomásmérők között találunk csuklón, illetve felkaron mérő készülékeket. Csukló vérnyomásmérő csak abban az esetben javasolt, ha a felkar körfogata nagyon nagy és már nincs megfelelő méretű mandzsetta a felkaron történő méréshez, egyébként a felkar vérnyomásmérők jóval pontosabbak, ezért javasolt ilyen készüléket választani. Fontos, hogy a méretünknek megfelelő mandzsettát vásároljunk, mivel a túl szoros, vagy bő módosíthatja a mért értékeket!

Az otthoni vérnyomásmérés szabályai (felkar vérnyomásmérővel):

-A mérés előtt 30 perccel már ne fogyasszunk alkoholt, koffeint, illetve ne dohányozzunk!

-Nyugodt körülmények között végezzük a mérést! (előtte ne végezzünk intenzív testmozgást, kerüljük a stresszt keltő tényezőket)

-Ha szedünk vérnyomáscsökkentőt, a gyógyszer bevétele előtt mérjünk!

-A mandzsettát a fedetlen felkar közepére húzzuk fel, úgy, hogy az alsó széle a könyökhajlat felett 2-3 cm-rel legyen!

-A mérést kényelmesen ülve végezzük, karunkat lazán tartsuk és legyen alátámasztva kb. a szívünk magasságában, a lábainkat ne tegyük keresztbe és mérés közben ne beszéljünk!

-Ismételjük meg a mérést még 1-szer vagy 2-szer, ugyanilyen nyugodt körülmények között!

-Vezessünk vérnyomásnaplót ez nekünk és orvosunknak is nagy segítséget jelent a későbbiekben!

Az automata vérnyomásmérők a szisztolés és diasztolés vérnyomás értékeken kívül egy harmadik értéket, a pulzust is jelzik. Ezt is érdemes feljegyezni, a normál érték 70/perc körül mozog, de az edzettség függvényében igen változó lehet egyénenként.

Bizonyos életmódbeli változtatások bizonyítottan csökkentik a magas vérnyomást, illetve betartásukkal megelőzhetjük a magas vérnyomás betegség kialakulását. Ezek a rendszeres (heti 3+) intenzív testmozgás, az egészséges táplálkozás (friss gyümölcs, zöldség, rostok, sovány húsok), a só- illetve alkoholfogyasztás csökkentése, a dohányzásról való leszokás, a testsúlycsökkentés, illetve a kevesebb stressz.

Továbbá fontos az orvos által előírt gyógyszerek rendszeres szedése, illetve a rendszeres mérés és visszajelzés az orvos számára. A megfelelően beállított vérnyomás jelentősen csökkenti a szív- és érrendszeri szövődmények kialakulásának kockázatát!

A bejegyzés trackback címe:

https://evital.blog.hu/api/trackback/id/tr8114884804

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Rólunk

Fontosnak tartjuk az egészséget és azt, hogy az egészség megőrzéséhez, vagy éppen eléréséhez tudatosan álljunk. Éppen ezért létrehoztunk egy blogot, melyen hiteles, szakmai, szakértői cikkeket találhatsz a legváltozatosabb témákban.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

süti beállítások módosítása