Evital

a tudatos egészség

Mitől? Miért? Hogyan? - A cukorbetegség okai és tünetei

Minden év június 27-én van a Cukorbetegség Világnapja. Mi sem evidensebb, mint hogy mi is erről beszéljünk, ha már ilyen jeles nap áll a küszöbön. Biztos sokan gondolják úgy, hogy „még a csapból is ez folyik”, számunkra ez mégis nagyon fontos téma az egészség (megőrzés) szempontjából.

diabetesz_2.png

Ennek az anyagcsere betegségnek két fő típusát különböztetjük meg. Míg ez a két típus több dologban különbözik egymástól, addig abban megegyeznek, hogy a betegség kialakulása után mindenképpen valamilyen formájú gyógyszeres kezelésre szorul az ember. Ilyenkor természetesen az életmódváltás (helyes táplálkozás, mozgás) is ajánlott, mint kiegészítő kezelés, viszont ha időben észbe kapunk, akkor ezekkel jelentősen csökkenthetjük akár a betegség kialakulásának kockázatát is.

Mint minden betegségnél, ennél is fontos az, hogy korán felismerjük. Igen ám, de mik azok a tünetek, amik vészvillogók lehetnek számunkra?

Éhség és fáradtság: Ahhoz, hogy a szervezet a bevitt táplálékot glükózzá – amely lényegében a szervezet „üzemanyaga” – tudja átalakítani, megfelelő mennyiségű inzulinra van szükség. Ha nem termelődik belőle elegendő, vagy ha a sejtek valamilyen oknál fogva rezisztenssé válnak a hormonra, akkor a glükóz nem képes a sejtekhez jutni. Ebben az esetben a szervezet nem jut elegendő energiához, így krónikus fáradtság lép fel. Ráadásul a test érzékeli, hogy nincs elegendő vércukor a sejtekben, ezért erre a problémára fokozott étvággyal reagál.

Szomjúság/fokozott vizelési inger: A 2-es típusú cukorbetegség egyik legjellemzőbb tünete a fokozott szomjúság, ami miatt nő a folyadékfogyasztás, ennek következtében a gyakori vizelési inger lép fel. Átlagosan egy egészséges ember naponta 4-7 alkalommal ürít vizeletet, ám diabétesz esetén ennek a száma jelentősen megnő. A vérben felhalmozódott cukor mennyiségre a vesék emelkedett vizelet-elválasztással reagálnak. Erre a dehidratációra a szervezet fokozott szomjúságérzettel válaszol, ami egy ördögi kört indít el.

Száraz ajkak es viszkető bőr: Az előbb említett dehidratáció az egész testet érinti. Elég gyakori tünet, hogy a betegek ajka és bőre kiszárad, húzódik, ami mellé viszketés is társulhat.

Homályos látás: A homályos látás hátterében esetleg cukorbetegség is állhat. A magasabb glükóz szint miatt ugyanis eleinte a szemlencsék megduzzadnak, ez eredményezhet homályos látást. Jó hír azonban, hogy ha időben megkezdődik a kezelés, akkor a panasz megszűnik.

Most már tudjuk, hogy mely tünetek észrevétele lehet segítségünkre a diabétesz korai felismerésében, de azt is fontosnak tartjuk kiemelni, hogy hogyan előzhető meg illetve csökkenthető le a betegség kialakulásának a lehetősége.

A diabétesz 1-es típusa bármely életkorban előfordulhat, de még mindig gyakori a fiatalkori kezdet. Ebben a formában a rosszul működő immunrendszer elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő szigetsejtjeit, ennek következtében előbb-utóbb teljes inzulinhiány alakul ki. A betegség genetikailag fogékony egyénekben alakul ki, de környezeti hatások is szerepet játszanak benne.

A 2-es típusú cukorbetegséget – régen időskori diabétesznek nevezték – általában idősebb korban diagnosztizálják, bár a mozgásszegény életmódunk hatására a korhatár lefele tolódik. Genetikai háttere ennek a típusnak is van, de jelentősebb hatása mutatkozik kialakulásában a megváltozott életmódunknak. Keveset mozgunk, keveset sportolunk, sokat ülünk a TV és számítógép előtt. Emellett táplálkozási szokásaink is megváltoztak. Ebben a rohanó világban élő embernek sokszor nem jut ideje rendesen a főétkezésekre. Ez nem egészséges, emellett a táplálékok összetétele sem túl jó. A rostszegény, kalóriadús, félkész ételek váltak uralkodóvá. A chipsek, édességek, magas cukortartamú üdítőitalok fogyasztása óriási kalóriatöbblet bevitelével jár. Ezek a tényezők könnyen elhízáshoz vezethetnek. Emellett rengeteget stressz ér minket, amitől hamarabb elfáradunk, ettől nem lesz kedvünk mozogni és csokit eszünk, hogy jobban érezzük magunkat. Míg a genetikai hátterünket nem tudjuk befolyásolni, ezeket a tényezőket igen! Egy kis tudatossággal és magunkra figyeléssel csökkenthetjük a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

Legyünk egészségesek, legyünk tudatosak!

A bejegyzés trackback címe:

https://evital.blog.hu/api/trackback/id/tr4314064249

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Rólunk

Fontosnak tartjuk az egészséget és azt, hogy az egészség megőrzéséhez, vagy éppen eléréséhez tudatosan álljunk. Éppen ezért létrehoztunk egy blogot, melyen hiteles, szakmai, szakértői cikkeket találhatsz a legváltozatosabb témákban.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

süti beállítások módosítása