Evital

a tudatos egészség

Allergia? Beszéljünk róla!

Az allergiás reakció tulajdonképpen egy ártalmatlan antigénre (pollenre, porra, bizonyos ételre, stb.) adott téves immunválasz, mely egy többlépéses immunfolyamat végén hisztamin felszabadulással jár. Ez az anyag értágító hatású, vörösödést, ödémát okoz, illetve viszketést vált ki.

allergia_beszeljunk.png

Ételallergiák esetében test szerte bőrvörösödés (csalánkiütés), viszketés, a szemhéjak ödémája, ajkak ödémája, súlyos esetben életveszélyes gége ödéma alakulhat ki, mely azonnali beavatkozást igényel. Akiknek ismert súlyos étel- vagy esetleg darázscsípés allergiájuk van, fontos, hogy hordjanak magukkal adrenalin inkjekciót (pen-t), melyet az orvos ír fel vényre, vészhelyzet esetére.

A por és pollenallergiák kevésbé drasztikus reakciót váltanak ki a szervezetből, viszont, mivel az allergén folyamatosan jelen van a levegőben (főleg pollenek esetében), folyamatosan tüneteket okoz az allergiásoknak a pollenszezon alatt, ezzel nagyon megnehezítve nekik ezt az időszakot. A jellegzetes tünetek:

  • Szem: kétoldali, viszkető, égő vörös, könnyezik (nem gennyes váladékos)
  • Orr: tüsszögő rohamok, vízszerű orrfolyás (ritkán dugulhat is), viszketés
  • Torok: viszketés, a fülkürt viszketése

Ahhoz, hogy pontosan tudjuk, melyik növény pollenjére vagyunk allergiásak, allergiatesztet kell végezni, de a virágzási időszakból, illetve tüneteink meglétéből/ súlyosságából, pollennaptár segítségével magunk is következtethetünk arra, hogy melyik növény lehet a ludas. A legjelentősebb allergének virágzási időszakai:

  • Március-május: mogyoró, nyár
  • Április vége, május eleje-július: pázsitfűfélék
  • Augusztus-október eleje: parlagfű

A tünetek kezelése:

Az allergia tüneteire a leghatékonyabb gyógyszerek az úgynevezett antihisztaminok, melyek a felszabaduló hisztamin hatásait csökkentik úgy, hogy a hisztamin természetes receptorához kötődnek a szervezetben, de nem váltanak ki válaszreakciót.

Az antihisztaminokat generációkba soroljuk, a régebbi, kedvezőtlenebb mellékhatás-profillal rendelkező szerek az első generációs antihisztaminok, az újabb, jóval kevesebb mellékhatással rendelkezők, ám hatásban az első generációtól nem elmaradó hatóanyagok a 2. illetve 3. generációs antihisztaminok.

Az első generációs antihisztaminok (pl. dimetindén) még jelentős altató mellékhatással bírnak, ezért relatíve elavultnak számítanak.

Az újabb (2-3. generációs) antihisztaminoknak (cetirizin, levocetirizin, loratadin, desloratadin, bilasztin, fexofenadin stb..) már jóval kevésbé, vagy egyáltalán nincs altató hatásuk, de megfelelő dózisban ezek is nagyon hatékonyak az allergiás tünetekkel szemben.

Az antihisztaminok belsőleg alkalmazva (tabletta, csepp, szirup) hatékonyan csökkentik az allergia tüneteit, csillapítják a viszketést, enyhítik az orrtüneteket, a tüsszögő rohamok számát csökkentik, egyedül a szem-tünetekre nem hatnak ilyen formában, de lokálisan, szemcseppként alkalmazva a szem-tüneteket is javítják.

Az antihisztamin tartalmú gyógyszerek között vannak olyanok, amelyek vénykötelesek, de vannak vény nélkül kaphatóak is. Általánosan elterjedt az a téves elképzelés, hogy a vényre kapható gyógyszerek erősebbek, de ez így nem igaz, inkább az egyéni érzékenységen múlik, hogy kinek melyik hatóanyag "válik be". Érdemes lehet utána ennek a használata mellett maradni.

Az antihisztamin tartalmú készítmények gyógyszerformái:

  • Belsőleges készítmények (tabletta, szirup, csepp)
  • Orrspray, orrcsepp
  • Szemcsepp

A leghatékonyabb akkor lesz a kezelés, ha már a közelgő pollenszezon előtt 1-2 héttel elkezdjük az antihisztaminok belsőleges alkalmazását és a szezon végéig folytatjuk is (mindennapos szedés). A szemtünetekre tabletták azonban nem hatnak, ezeket gyakori szemmosással, illetve antihisztaminos szemcseppekkel enyhíthetjük. Az orrtünetekre jól hatnak a tabletták, de érdemes lehet kiegészítő kezelésként itt is gyakran öblíteni sós vizes orrspray-vel, illetve antihisztaminos orrspray-t is használhatunk a belsőleges kezelés mellett.

A kezeletlen allergia, amellett, hogy jelentős életminőség romlást okoz a betegnek, súlyosbodhat, akár allergiás asztma kialakulását is okozhatja.

A bejegyzés trackback címe:

https://evital.blog.hu/api/trackback/id/tr7914097271

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Rólunk

Fontosnak tartjuk az egészséget és azt, hogy az egészség megőrzéséhez, vagy éppen eléréséhez tudatosan álljunk. Éppen ezért létrehoztunk egy blogot, melyen hiteles, szakmai, szakértői cikkeket találhatsz a legváltozatosabb témákban.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

süti beállítások módosítása