Evital

a tudatos egészség

Víz az élet titka!

A víz nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára, mivel testünk tömegének több mint a felét alkotja. Ezen kívül oldószer, részt vesz az anyagcseretermékek szállításában, a vérkeringésben. Továbbá jelentős szerepe van a sav-bázis egyensúly fenntartásában,  illetve a hőszabályozásban is.  A végtelenségig sorolhatnánk jótékony hatásait, de már önmagában az a tény árulkodó, hogy  15%-os vízveszteség is életveszélyes állapotokat alakíthat ki.

viz.png

Napi folyadékszükségletünk kb 2-2,5 liter, amelyből  600-1600 ml veséken keresztül választódik ki, 50-200 ml széklettel, 850-1200 ml kilélegzett levegővel, verejtékezéssel.

Mennyi vizet igyál?

A víz -felvétel, víz -szükséglet napi mennyisége függ:

  • a fizikai teljesítménytől, igénybevételtől
  • a kortól, és fizikai állapottól
  • a vesék állapotától, vesebetegségek fennállásától
  • a szervezet jelen kémhatásától (savas, lúgos vagy optimális)
  • a bevitt táplálék mennyiségétől, minőségétől, és víz –tartalmától
  • hasmenéses vagy székrekedéses állapottól (ekkor jóval több víz bevitelére van szükség)
  • az izzadás mértékétől (fokozott izzadás során fokozott víz -folyadékvesztés jön létre)
  • a külső és belső (láz, hőemelkedés) hőmérséklettől
  • egyes betegségek fennállásától /mint cukorbetegség, a vizenyő (oedéma-szövetközti víz -folyadék kóros felszaporodása), keringési-érrendszeri panaszok és szívbetegség, a tüdő-légúti betegségek, egyes hormonális betegségek (pl. mellékvese betegsége), gyulladásos állapot, fertőzéses állapot pl. candidabetegség, nehézfém mérgezés
  • hányás esetén jelentős a hirtelen veszített víz  mennyisége (a hányásos állapot megszűnte után fontos a megfelelő víz -folyadék és elektrolit pótlása)

Megigyuk-e a csapvizet?

A Magyar Víziközmű Szövetség  legújabb közleménye szerint  magyaroroszágon szolgáltatott ivóvíz kiválóan megfelel az Európai Uniós előírásoknak és jogszabályoknak, sőt  hazánkban a csapvíz az egyik legszigorúbban ellenőrzött élelmiszer. A magyar csapvíz ásványi anyag tartalma igen magas, egészségügyi kockázat nélkül bátran fogyasztható. A víziközmű szolgáltatók szigorú kritériumok alapján, napi szinten ellenőrzik az általuk szolgáltatott, hálózatba bocsátott ivóvizet.

Mi is az az ásványvíz? Mi különbözteti meg a sima víztől?

  • oldott ásványi anyag
  • védett, felszín alatti vízadó rétegből származik
  • kútból, forrásból származik
  • eredendően szennyeződésmentes
  • egészségi szempontból előnyös tulajdonságokkal rendelkezik
  • mesterségesen nem tisztítják

Mi a gyógyvíz?

Olyan ásványvíz, amely orvosilag bizonyítottan gyógyhatású. Ásvány és gyógyvizek csoportjai ásványi anyag tartalmuknak megfelelően. Hogyan válasszunk ásványvizet?

  1. Kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos (földes–meszes) vizek
  2. Alkáli hidrogén-karbonátos (alkálikus) kémhatású vizek
  3. Szulfátos (glaubersós, keserűsós) vizek
  4. Jódos, brómos vizek
  5. Vas tartalmú vizek
  6. Kénes vizek
  7. Egyszerű szénsavas (savanyú) vizek
  8. Radon tartalmú vizek

1. Földes-meszes vizek

Jellemző oldott ásványi anyagok: Ca2+, Mg2+ , HCO3-

Gyógyvíz hatásai: Jelentős  mennyiségű kalciumot juttatnak a szervezetbe. Fokozott Ca igény esetén érdemes őket fogyasztani. Remek gyulladáscsökkentő hatásúak és gyomorsav túltengés esetén is érdemes őket fogyasztani.

Gyógyvíz ellenjavallat: székrekedés esetén nem almazható a gyógyvíz.

2. Alkalikus gyógyvíz, Na, K, Hidrogén-karbonátos ásványvizek

Gyógyvíz hatásai: nyákoldó és epehajtó hatású, gyomorsav -csökkentő hatású és gyorsítják a sejtek működését.
Gyógyvíz ellenjavallat: vesekőnél és coli fertőzésekben nem alkalmazható a gyógyvíz!

3. Szulfátos (glaubersós, keserűsós) vizek

Gyógyvíz hatásai: a keserűsós gyógyvíz gyomor és bélhurutban illetve epe panaszokban ajánlott, hatásukra az epehólyag gyakrabban húzódik össze, gyakoribb az epeürítés, ezáltal csökkenti az epehólyag pangását. A keserűsós gyógyvíz hashajtó hatása jelentős.
Gyógyvíz ellenjavallat: Gyomorfekély, savhiány, hányás, hasmenés esetén nem alkalmazható a gyógyvíz!

Epehólyag gyulladás és epekő esetén csak orvosi javaslatra vehető igénybe a gyógyvíz!

4. Jódos, brómos vizek

 Gyógyvíz hatásai: a jód a bőrön keresztül is felszívódik. A jódos, brómos gyógyvíz a pajzsmirigy jódhiányos állapotaiban, magas vérnyomás esetén, érelmeszesedés megelőzésére, klimax és menstruációs zavarok esetében, prosztatagyulladás, emésztőrendszer gyulladásos megbetegedéseiben, az epe és hasnyálmirigy működés fokozására ajánlott. A jódos , brómos gyógyvíz csökkenti a húgysav- és a vércukorszintet, kezeli a pikkelysömört és a kéz-láb izületi betegségeit.

5. Vas tartalmú vizek

Gyógyvíz hatásai: a vastartalmú gyógyvíz vashiányos állapotokban kiváló, nőgyógyászati betegségekben is ajánlott.
Gyógyvíz ellenjavallat nincs.

6. Kénes gyógyvízek

Gyógyvíz hatásai: élénkíti a légzést, szaporábbá válik és mélyül a légvétel. Kén rakódik le a nyálkahártyákban, ízületekben és emeli a C-vitamin szintet. A kénes gyógyvíz javítja a szervezet kénháztartását. A gyógyvíz fogyasztása ajánlott csökkent gyomorsav termelődés esetén (fokozzák a sav kiválasztást) és a gyomorhurut kezelésében. Nőgyógyászati betegségekben, krónikus gyulladásokban és bőrgyógyászati betegségekben szintén eredményesen alkalmazható a kénes gyógyvíz. Inhalációs formában is használható a kénes gyógyvíz.

7. Egyszerű szénsavas (savanyú) vizek

1liter vízben ált. 1 g-nál több szabad szén-dioxid van.

Gyógyvíz hatásai: fokozzák a gyomorsav termelődést, az idegrendszerre nyugtatón hatnak. Fürdő esetén a szénsavgáz a bőrben mikromasszázs hatást fejt ki, ezzel értágulatot hoz létre, javul a bőr vérellátása és anyagcseréje.
Gyógyvíz ellenjavallat: gyomorsav túltengés, gyomorfekély és kóros puffadás, előrehaladott visszér esetén nem alkalmazható a savanyú vizes gyógyvíz!

8. Radon tartalmú vizek

Gyógyvíz hatásai: a radon tartalmú gyógyvíz értágító hatású, csökkenti a vérnyomást és érelmeszesedést, hatékony cukorbetegségben és köszvényben. A radon felszívódik a bőrön keresztül is, inhalációs formában is alkalmazható a radon tartalmú gyógyvíz.
Gyógyvíz ellenjavallat: legfeljebb csak 3-4 hetes kúra engedélyezett a radon tartalmú gyógyvíz esetében!

A bejegyzés trackback címe:

https://evital.blog.hu/api/trackback/id/tr9014702966

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Rólunk

Fontosnak tartjuk az egészséget és azt, hogy az egészség megőrzéséhez, vagy éppen eléréséhez tudatosan álljunk. Éppen ezért létrehoztunk egy blogot, melyen hiteles, szakmai, szakértői cikkeket találhatsz a legváltozatosabb témákban.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

süti beállítások módosítása