Az alternatív étkezésnél rendkívül fontos, hogy ne csak az allergén alapanyagok cseréjére figyeljünk, hanem a be nem vitt ásványi anyagok és vitaminok pótlására is. A következőkben megmutatunk néhány lehetőséget, amelyek egészséges helyettesítői lehetnek a hagyományos konyha elemeinek.
Energiamentes vagy intenzív édesítőszerek
Az intenzív édesítőszerek fő jellemzője, hogy édesítőerejük a cukornál jóval nagyobb, így sokkal kisebb mennyiség is elegendő belőlük az édes íz eléréséhez. Találunk köztük természetes (pl.taumatin) és mesterséges (pl. szacharin, aszpartám) eredetűeket. Megjelenési formájuk lehet tabletta, por vagy folyadék. Felhasználásuk az élelmiszeriparban igen széleskörű. A legtöbb édesítőszer elérhető, mint asztali édesítő, emellett leggyakrabban üdítők, instant italporok, desszertek, tejtermékek, gyümölcskonzervek, dzsemek, sütőipari termékek alkotói lehetnek.
A természetes megoldások kedvelőinek jó alternatíva lehet a xilit , vagy a stevia. A xilit nagyon lassan emeli a vércukorszintet, így cukorbetegek is fogyaszthatják mértékkel. Cukorral 1:1 arányban helyettesíthető. Érdemes óvatosan ismerkedni vele, mert arra érzékenyeknél hasmenést okozhat.
A steviapor egy Dél-Amerikában őshonos növény levelének szárított kivonata. Édesítőereje több százszorosa a cukorénak. Jellegzetes ízét azonban sokan nem kedvelik.
Leggyakrabban használt cukorhelyettesítők ”számokban”:
Konyhai tippek
Bár a legtöbb cukoralkohol a cukorhoz hasonlóan használható sütésre-főzésre, érdemes szem előtt tartani, hogy:
- az eritrit hőre bomlik
- szorbitból a kristálycukorhoz képest kétszer annyit kell adagolni az ételhez.
- a xilit az élesztővel készült tésztákhoz csak úgy használható fel, ha az élesztőt előbb folyadékban oldjuk fel. A tészták kelési ideje hosszabb lesz. Nem karamellizálódik.
Gluténmentes lisztek
Glutén vagy búzasikér egy fehérje, mely az arra érzékenyeknél intenzív allergiás reakció válthat ki. Szerencsére számos alternatíva van helyettesítésére, de egy sem viselkedik úgy sütés közben, mint a búzaliszt. Érdemes lisztek keverékével dolgozni, hogy megtaláljuk a megfelelő arányt, és így elérjük a kívánt állagot. A rengeteg gluténmentes liszt közül törekedjünk arra, hogy minél többször használjunk teljes kiőrlésű, magas rosttartalmú liszteket pl.: hajdina, köles, barna rizsliszteket és magliszteket (mandula), annak érdekében, hogy a szénhidrátok lassabban szívódjanak fel a süteményeinkből.
- Barna rizsliszt: semleges ízű, olcsó, de keverjük más liszttel, mert szárazzá teheti süteményünket.
- Hajdinaliszt: jellegzetes, erőteljes íze miatt igen megosztó. Sütéshez remek, jó állagot ad a tésztáknak és rendkívül egészséges.
- Mandulaliszt: alacsony a szénhidráttartalma. Édes íze miatt sütemények jó alapja. Maga olajtartalmának köszönhetően nem szárítja ki a tésztákat. Hátránya, hogy drága.
- Kölesliszt: jó állagot ad a süteményeknek, érdemes azonban keverni, mert jellegzetes kesernyés utóíze van.
- Mákliszt: édességek alapja. Magas kalcium tartalma miatt érdemes fogyasztani.
Tojásmentesen
A süteményekben a tojás, mint kötőanyag szerepét a lisztek, keményítők megfelelő arányával lehet pótolni, illetve darált len, vagy chia magból vízzel készíthetünk len/chia-tojást. Az így készített sütemények nem száradnak ki. Használhatunk utifűmaghéjat kötőanyagnak, ha a folyékony hozzávalókhoz keverjük.
Tejmentesen
A tejtől a joghurton, tejfölön, tejszínen át a túróig és a sajtig, mindenre elérhető valamilyen növényi helyettesítő. A növényi tejekből rendkívül nagy a választék. Készíthető mandula, zab, kókusz, rizs, kesudió, sőt akár chiamagtej is. Otthon is elkészíthetőek egy turmixgép és egy sűrű szövésű textil segítségével. Hűtőben legalább 3 napig elállnak.
Tipp: A nyers mandula és diótej gőzölhető is, így habos kávé is készíthető belőle.
Magvajak
A házi készítésű magvajak pirítósra, süteményekre kenhetőek. Kiválóak reggelihez, uzsonnához egyaránt. Készíthetjük bármilyen olajos magból. Készítésükhöz szükség van egy nagy teljesítményű aprítógépre. Natúran vagy ízesítve is fogyaszthatók.
Burgonya helyett- édesburgonya
Az édesburgonya jó alternatívája a hagyományos burgonyának, hiszen sok benne a béta – karotin, az A vitamin provitaminja, amely jót tesz fogaknak, csontozatnak, bőrnek, és fontos szerepet játszik a látásban is. A-vitamin zsírban oldódó vitamin, így mindig ügyeljünk arra, hogy az édesburgonyát egy kis egészséges zsiradékkal (pl. olíva olaj, kókusz olaj) együtt fogyasszuk.
Gazdag C és E-vitaminban, amelyek antioxidáns hatásúak, védik az immunrendszert. Magas mangántartalma miatt, segíti a normális vércukorszint fenntartását, hozzájárul az egészséges csontokhoz, a normális agy- és ideg funkciókhoz, és az öregedést is késlelteti. Magasabb a rosttartalma is, melynek előnye, hogy hosszú órákig biztosítja a jóllakottság érzését, segíti az emésztést, csökkenti a koleszterinszintet. Komplex szénhidrát, ami olyan energiával lát el, amely fokozatosan szabadul fel a szervezetedben, hosszú időre energiával lát el. Alacsony a glikémiás indexe, lassan bomlik le a testben, stabilizálja a vércukorszintet, csökkenti az inzulinrezisztenciát, éppen ezért a cukorbetegek is nagyon jó.
Készíthető sósan vagy édesen. Köretként vagy akár süteményekbe is.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.