Evital

a tudatos egészség

Stop dohányzás!

Ezen a héten a dohányzás témakörét járjuk körbe a blogunkon. Fontosnak tartjuk, hogy beszéljünk róla, hiszen sokunkat érint manapság és számos negatív hatása van az emberi szervezetre. Rengeteg betegség és egészségügyi probléma hátterében a dohányzás áll, amikre szeretnénk felhívni a figyelmet. Továbbá szeretnénk segíteni azoknak is, akik már elindultak a jó úton és elhatározták, hogy leszoknak a dohányzásról. Az alábbiakban összegyűjtöttük a különböző készítményeket és a fontos tudnivalókat, amelyek segítségedre lehetnek célod elérésében.  dohanyzas_blog2.png

A dohányzás bizonyítottan számos súlyos betegség kialakulásában játszik szerepet, ilyenek a tüdőrák, a COPD (krónikus obstruktív légúti betegség), szív- és érrendszeri betegségek (perifériás érbetegség, magas vérnyomás, infarktus, agyvérzés) szájüregi, gége, nyelőcső daganatok. A dohányfüstben több mint 70 különböző rákkeltő vegyület mutatható ki.

Ezeken túl számos egyéb kedvezőtlen hatása is van, hiszen csökkenti a termékenységet (mindkét nemnél), elszínezi a fogakat, az ínyet, ínygyulladást és kellemetlen leheletet okoz, illetve csökkenti a bőr vérellátását.

A dohányzás azonban nem csak rossz szokás, de sajnos függőség is, melyet a dohánylevél alkaloidja: a nikotin alakít ki. Élettani hatásait tekintve főleg stimuláns hatásai vannak (bár ez nagyon dózisfüggő, itt egy cigarettából bejutó mennyiségről beszélünk mely 2-8mg), emeli a vérnyomást, a pulzusszámot, bejutva a központi idegrendszerbe az agy jutalmazó központjára hat. Az idegrendszer összekapcsolja a dohányzáshoz kapcsolódó ingereket - mozdulat, kávé, íz, a rituálé - a jó érzéssel, emiatt később a környezeti ingerek is felébreszthetik a dohányzás utáni vágyat, így alakul ki a pszichés függés, sóvárgás. Másfelől fizikai függőség is kialakul, a szervezet hozzászokik a napi nikotinbevitelhez, melynek hiányában az illető szorong, rosszul érzi magát, pulzusszáma csökken, nem tud koncentrálni. Tolerancia is kialakul a nikotinhoz, mely azt jelenti, hogy ugyanolyan mértékű hatás eléréséhez egyre nagyobb dózisra van szükség. A szervezet tehát „berendezkedik” a napi nikotin adagra (receptorok, enzimek funkcionális változásai).

A leszokásban nagyban segíthet az úgynevezett nikotinszubsztitúciós terápia, amely azt jelenti, hogy a szervezet nikotinigényét más, kevésbé káros forrásból elégítjük ki, majd fokozatosan csökkentjük a dózist, így a szervezetnek van ideje adaptálódni, „visszaszokni” a kisebb nikotinadagokhoz, majd később el is hagyni azt.

Ilyen nikotin tartalmú készítmények a tapaszok, rágógumik és szopogató tabletták (minitab).

A tapaszok egyenletes nikotinkoncentrációt biztosítnak a szervezetben, alkalmazhatók önmagukban, vagy kombinációban rágóval vagy szopogató tablettával (ezeket akkor kell alkalmazni, amikor késztetést érzünk a dohányzásra). Hogy milyen hatáserősségű tapasszal kell kezdeni a leszokást, az a naponta elszívott cigaretták számától függ. Ne alkalmazz erősebb készítményt, mint ami ezek alapján számodra javasolt! A tapaszt naponta, azonos időben cseréld, mindig más bőrfelületet válassz, mely legyen tiszta, száraz és nem ráncolódó. Ugyanarra a felületre 7 napig ne kerüljön újra tapasz. A tapaszok nem vághatók, nem felezhetők! A helyesen felhelyezett tapaszt érheti víz, rövid ideig lehet vele fürdeni, zuhanyozni.

A rágógumik és a szopogató tabletták a hirtelen cigarettázás utáni vágyat, a sóvárgást csökkentik, alkalmazhatók önmagukban vagy a fent említett módon tapasszal kombinálva. Amíg a rágógumi, vagy minitab a szájban van nem fogyasztható étel és ital! Továbbá a rágógumi esetében a hirtelen, folyamatos rágást mellőzni kell, mivel úgy túl gyorsan szabadul fel a nikotin.

FIGYELEM! Az alkalmazással, adagolással kapcsolatos információk részletesen le vannak írva a termékek betegtájékoztatóiban, ezeket mindig olvasd el figyelmesen és tartsd be a rád vonatkozó adagolási maximumokat! A nikotin nagyon erős méreg, egyszeri 20-60 mg halált okozhat! Az akut mérgezés tünetei: fejfájás, hányinger, émelygés, szédülés, izomgyengeség, térdremegés, verejtékezés, illetve hasmenés. Ha ezeket tapasztalod, haladéktalanul fordulj orvoshoz! Illetve mindig nagyon gondosan zárd el a terméket a gyermekektől! 

A dohányzásról való leszokásnak a nikotinhelyettesítő terápia csak egy részét képezi, nagyon fontos a támogató környezet, segítő programban való részvétellel sokkal jobbak az esélyek a végleges leszokásra. Ha le szeretnél szokni a dohányzásról számos segítséget, hasznos információt találsz az Országos Egészségfejlesztési Intézet megbízásából készült weblapon: www.leteszemacigit.hu

A bejegyzés trackback címe:

https://evital.blog.hu/api/trackback/id/tr514861094

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Rólunk

Fontosnak tartjuk az egészséget és azt, hogy az egészség megőrzéséhez, vagy éppen eléréséhez tudatosan álljunk. Éppen ezért létrehoztunk egy blogot, melyen hiteles, szakmai, szakértői cikkeket találhatsz a legváltozatosabb témákban.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

süti beállítások módosítása